Gdzie są zapowiadane inwestycje w Przemyślu? Strefę ekonomiczną wciąż porasta trawa

11 września 2015

Przemyska strefa ekonomiczna, to jeden z tematów co jakiś czas powracających i jeden z najgłośniejszych podczas kampanii wyborczej. Wiele się o niej mówi, niewiele na niej widać. Gdzie zatem są potencjalni przedsiębiorcy zainteresowani tym terenem?

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu, prezydent Robert Choma zaproponował aby na każdym posiedzeniu, na bieżąco omawiać kwestie związane ze strefą ekonomiczną. Jednym z radnych, który zareagował sceptycznie na ten pomysł był Wojciech Błachowicz. Jego zdaniem  jest to zbyteczne, gdyż w kwestii strefy nic się nie dzieje, a powtarzane są wciąż te same informacje.

Przedsiębiorcy chcący inwestować w przemyskiej strefie ekonomicznej mieli być szansą na rozwój gospodarczy naszego miasta. Oficjalnie to właśnie  z myślą o nich powstawała droga obwodowa. Obwodnicę mamy, a ożywienia wciąż nie widać.

Podczas kampanii wyborczej kandydujący wówczas prezydent Robert Choma, w jednej ze swoich obietnic wspominał o czterech potencjalnych inwestorach, którzy są zainteresowani przemyską  strefą ekonomiczną. Od tamtego czasu minął rok, zapytaliśmy więc Urząd Miasta jak obecnie wygląda sytuacja.

W strefie ekonomicznej jest czterech inwestorów : REM II, Piotruś Pan ( będzie inwestował w strefie, chociaż nie chce korzystać z pozwolenia strefowego, czyli ulg ), PROBUD Przemyśl Sp. z o.o. i Tandem Wind Power – wylicza Witold Wołczyk, rzecznik UM – Zapytań o tereny inwestycyjne jest sporo, jednak od zainteresowania do decyzji o inwestycji droga jest długa.

Potencjalnymi przedsiębiorcami zajmuje się utworzone do tego celu Biuro Obsługi Inwestorów. Pomóc ma również zawarte porozumienie o współpracy z okolicznymi gminami mające na celu m.in.: wspólne promowanie oferty gospodarczej. Region przemyski tworzy wspólny rynek pracy, inwestycje w jakiejkolwiek z tych gmin wpłyną korzystnie na rozwój gospodarczy pozostałych – dodaje Witold Wołczyk.

Czekające na inwestorów działki zostały odrolnione, a zarówno ci już obecni tutaj jak i potencjalni klienci nie mają żadnych zastrzeżeń co skomunikowania strefy. Wszystko wygląda ładnie, a nawet pięknie. Skąd więc ta cisza i marazm ?

Anna Fortuna