Funkcjonariusze Służby Celnej wykryli ukrywane w pociągu pijawki

30 maja 2016

Funkcjonariusze Służby Celnej z Oddziału Celnego Kolejowego Przemyśl- Medyka zatrzymali 2 tysiące żywych pijawek lekarskich. Podlegające ochronie zwierzęta przemycane były w pociągu relacji Lwów-Wrocław.

Funkcjonariusze Służby Celnej prowadzili rutynową kontrolę pociągu osobowego relacji Lwów-Kraków, który przekraczał polsko-ukraińską granicę w Medyce. Podczas jego rewizji celnicy wykryli, że znajdująca się w jednym z przedziałów lodówka ma nietypową zawartość. Znajdowało się w niej 5 bawełnianych, poruszających się worków. Okazało się, że w środku znajduje się aż 2 tysiące żywych pijawek lekarskich.

Do przemytu zwierząt przyznał się 58-letni obywatel Ukrainy. Mężczyzna nie zgłosił pijawek do kontroli. Nie posiadał także zezwolenia Ministra Środowiska na ich przewóz przez granicę.

Służba Celna prowadzi dalsze postępowanie w tej sprawie. Zwierzęta zostały już przetransportowane przez funkcjonariuszy celnych do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu, a sprawca przemytu poniesie odpowiedzialność w związku z naruszeniem przepisów ustawy o ochronie przyrody.

W ostatnich kilku lat funkcjonariusze Służby Celnej w woj. podkarpackim udaremnili przemyt 12 tys. żywych pijawek lekarskich. Rekordem było wykrycie przemytu niemal 7 tys. pijawek na przejściu granicznym w Korczowej w 2013 r.