Fonoholizm – czy jesteś uzależniony od telefonu ?
Nie wyobrażasz sobie kilku godzin bez telefonu, sprawdzasz co chwilę czy nie otrzymałeś nowego powiadomienia, dzwonisz nie po to żeby przekazać informację tylko dla przyjemności ? Jeśli wymienione przykłady są ci dobrze znane znaczy, to że dopadł cię fonoholizm.
W dniu 15 lipca obchodziliśmy ogólnopolski dzień bez telefonu, który w obecnych czasach jest narzędziem, bez którego nie potrafimy funkcjonować. Co najmniej jeden telefon posiada 97 % Polaków.
Telefon przestał służyć tylko do komunikowania się, korzystamy z niego robiąc zdjęcia, słuchając muzyki, grając w gry czy też korzystając z internetu. O uzależnieniu mówimy, gdy nie jesteśmy w stanie normalnie funkcjonować bez niego sprawdzając co chwilę czy otrzymaliśmy jakieś powiadomienie, gdy poczas snu leży w zasięgu ręki. Coraz częściej rozmawiamy przez telefon nie tylko w celu przekazania informacji, ale także dla przyjemności. To jak to narzędzie stało się dla nas ważne uświadamiamy sobie, gdy jest niemożliwe skorzystanie z niego. Nasz stosunek do telefonu przekształca się w coś, co przypomina związek emocjonalny z osobą.
Jak twierdzą eksperci nadużywanie telefonu komórkowego prowadzi do zaniku zainteresowań, zaburzeń snu i relacji z otoczeniem, a wysyłanie częstych, krótkich wiadomości tekstowych do zubożenia języka.
Uświadamiając sobie, że ten problem nas dotyczy zanim sięgniemy po pomoc eksperta spróbujmy na początek sami sobie poradzić. Nie odbierajmy telefonu po godzinie 20, na noc wyłączmy dźwięki dzwonka, wychodząc zostawmy go celowo w domu.
Na uzależnienie najbardziej narażone są dzieci. Co trzeci nastolatek nie wyobraża sobie dnia bez niego.Nie istnieje jakiś ustalony wiek, który byłby optymalny by młodego człowieka wyposażyć w telefon. Kupując dziecku telefon należy ustalić z nim zasady korzystania z niego oraz kontrolować je.
Z używaniem telefonów komórkowych pojawiły się nowe wzorce oraz symbole statusu. Dysponowanie najnowszym modelem jest oznaką nadążania za modą i nowoczesnością.