Obchody 100-lecia walk o Twierdzę Przemyśl

17 lipca 2014

Jarmark Galicyjski, targ staroci, plenerowe kino letnie w Rynku, to tylko niektóre atrakcje jakie będą towarzyszyć mieszkańcom Przemyśla podczas zbliżającego się weekendu. Szereg imprez i przedsięwzięć przygotowano by uczcić 100 – lecie walko o Twierdzę Przemyśl.

W 2014 r przypada setna rocznica wybuchu I wojny światowej, w której kluczową rolę odegrała Twierdza Przemyśl. Z tej okazji chcąc oddać hołd, tym którzy walczyli w Twierdzy Przemyśl przygotowano szereg imprez, które rozpoczną się już w piątek, 18 lipca. Tego dnia w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej zostanie otworzona wystawa „Węgrzy w walkach o Twierdzę Przemyśl w czasie I wojny światowej”.

W sobotę o godz. 17.30 na Placu Niepodległości odbędzie się koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Austriackich Sił Zbrojnych „Gardenmusik Wien” i Orkiestry Wojskowej z Dęblina. A o godzinie 20.30 w Rynku wystartuje plenerowe kino letnie, podczas którego zostaną wyświetlone trzy seanse filmowe. Jako pierwszy zostanie pokazany film Jana Miszczaka „Wolne Królewskie Miasto Przemyśl”. Następnie przez 150 min widzowie będą oglądać ekranizację najsłynniejszej powieści E.M.Remarque`a o I wojnie światowej „Na zachodzie bez zmian”. Na koniec wieczoru filmowego przemyślanie obejrzą Legendę Fortu XIII o dwóch żołnierzach zasypanych w podziemiach przemyskiej twierdzy.

W niedzielę, o godz 18 w Rynku wystartuje poczta balonowa z listami i kartkami okolicznościowymi, które zostaną dostarczone poza pierścień Twierdzy Przemyśl. A o 20.30 w Amfiteatrze na Zniesieniu odbędzie się widowisko artystyczne przedstawiające historię budowy Twierdzy Przemyśl, codzienne życie miasta oraz wybuch wojny. W przedstawieniu wezmą udział m.in.: aktorzy Teatru Fredreum oraz rekonstruktorzy z Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej. Oprawę muzyczną zapewni orkiestra symfoniczna im. K. Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Tadeusza Wicherka.