Finał XV Konkursu Historycznego „Twierdza Przemyśl” [galeria zdjęć]

23 marca 2016

Uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum sprawdzili swoją wiedzę historyczną podczas XV Konkursu „Twierdza Przemyśl”. Jego finał odbył się w Przemyskiej Bibliotece Publicznej.

W dniu 17 marca, w Przemyskiej Bibliotece Publicznej odbył się finał XV Konkursu Historycznego „Twierdza Przemyśl”. W finale, w kategorii szkół podstawowych zmierzyli się uczniowie SP nr 14, SP z Krównik, SP ze Stubna oraz SP z Orłów, zaś w kategorii szkół gimnazjalnych uczniowie z Gimnazjum w Orłach, Grochowcach, Birczy, Gimnazjum nr 4 w Przemyślu oraz Gimnazjum Stowarzyszenia Absolwentów I LO w Przemyślu.

Każdy uczestnik konkursu losował trzy pytania – jedno z historii powszechnej, z okresu Wielkiej Wojny 1914 – 1918, dwa dotyczące naszej fortyfikacji – po czym miał dwie minuty przed każdym aby przygotować swoją wypowiedź, za którą mógł uzyskać maksymalnie 5 pkt. Uczniowie musieli m.in. uzasadnić czy bitwa pod Marną była końcem wojny manewrowej na froncie zachodnim, wyjaśnić pojęcie „wojna drabinowa” oraz scharakteryzować rejon walk, na którym dochodziło do jej wykorzystania, wymienić nazwy głównych fortów pierścienia wewnętrznego czy też nazwy fortów grupy „Siedliska”. Największą wiedzą wykazał się Michał Dyrda z SP w Orłach oraz Marek Karbowniczyn z Gimnazjum w Birczy.

Organizatorami konkursu była SP nr 15 w Przemyślu, Archiwum Państwowe oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu.

Anna Fortuna

no images were found