Dzień Niepodległości w Przemyślu [Galeria zdjęć]

11 listopada 2017

Przemyśl uczcił 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Główne uroczystości związane z 99-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości odbyły się przy Pomniku Orląt Przemyskich.

Oddajemy dzisiaj hołd i cześć wszystkim wielkim Polakom, którzy swoim czynem zdecydowali o odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Ten rok niech będzie rokiem budowania wspólnej tożsamości Polaków. Tak piękną mamy historię, można się różnić, wszyscy mamy te same cele, dojście do nich jest różne, ale wspólna historia nas łączy. Życzę wszystkim nam aby ten rok był rokiem pojednania narodowego. – powiedział wicewojewoda podkarpacki Piotr Pilch.

Polski nie można ani wygadać ani wyżebrać ani wyszachrować. Polskę można tylko wywalczyć przelewając krew własną i cudzą – tak mówił wielki marszałek Józef Piłsudski. To miejsce, które symbolizuje orlęta przemyskie, które swoją krew i krew cudzą przelały w naszym mieście walcząc o Polskę, wierząc, że gdy się narodzi będzie wielka. I my dzisiaj jesteśmy zobowiązani te tradycje kontynuować. To nie tylko czyn zbrojny, ale i dyplomacja Paderewskiego, myśl polityczna Dmowskiego, to wynalazcy, naukowcy, budowniczy RP, artyści, poeci – wszyscy budowali II Rzeczpospolitą wierząc, że będzie ona wielka i będzie trwała. Ofiara tych osób, ich praca nie może pójść na marne. Być Polakiem dzisiaj to myśleć po polsku, mieć Polskę w sercu. – powiedział w swoim wystąpieniu prezydent miasta Przemyśla Robert Choma.

Anna Fortuna

no images were found