Czy wiecie, że twórca ogrodów jordanowskich pochodził z Przemyśla. Pomóżmy odnaleźć jego rodzinny dom

19 stycznia 2016

Pan Jerzy, rodowity przemyślanin stara się odszukać i ustalić lokalizację domu rodzinnego dr Henryka Jordana, który urodził się właśnie w Przemyślu. Zwraca się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu tej sprawy. Postać tego człowieka jest wyjątkowa nie tylko dla Przemyśla i Krakowa, ale i dla całej Polski.

O ile nie miałem żadnego problemu w ustaleniu, gdzie Henryk Jordan mieszkał jako dorosły przebywający w Krakowie i gdzie znajduje się jego mogiła, o tyle podejmowane próby ustalenia, gdzie mieści się jego dom rodzinny długo kończyły się niepowodzeniem – tłumaczy pan Jerzy. Byłem dzieckiem, które miało tę możliwość bawić się w Ogródku Jordanowskim w moim rodzinnym mieście. Jako dorosły pisałem na jego temat pracę, a teraz chciałbym, aby temu człowiekowi oddano należną mu cześć i pokazując go jako wzór człowieka młodzieży, ale i dorosłym , którzy odnieśli być może sukces, lecz zatrzymali się na tym etapie. On poszedł dalej …

Polski lekarz, społecznik, pionier wychowania fizycznego w Polsce Henryk Jordan urodził się w 1842 r. w Przemyślu, a zmarł w 1907 r. w Krakowie. Od roku 1895 profesor ginekologii i położnictwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Znany głównie z zakładania ogrodów zabaw dla dzieci, tzw. Ogrodów jordanowskich. W Przemyślu jego imię nosiła nie istniejąca już Szkoła Podstawowa nr 13, obecnie jest on patronem Szkoły Podstawowej nr 11. Jedna z ulic w Przemyślu nosi jego imię, ale nie jest ona związana z jego domem rodzinnym.

Lokalizacja domu rodzinnego to bardzo istotny element całej układanki, bo właśnie te miejsca-Wzgórze Zamkowe, Kopiec Tatarski i Park wywarły na małym Henryku tak wielki wpływ, że zdaje się ich odpowiedniki znalazł w Krakowie, a Ogród Jordanowski ma swój pierwowzór w Przemyślu. Stąd często wędrował z dziećmi na widoczny z założonego Ogrodu Kopiec Kościuszki – opowiada pan Jerzy.

Dzięki kustoszowi Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu pan Jerzy dowiedział się, że Henryk Jordan został ochrzczony w katedrze 2 sierpnia 1842 r. Zapisany jego adres to Numer domu 13 Przemyśl Miasto – nie było wówczas nazw ulic. Niestety nie można tego przełożyć na dzisiejszy plan miasta.

Pan Jerzy ustalił, że niski numer domu sugerował jakoby znajdował się on na Rynku, ale fakt, że była to zubożała rodzina eliminował takie rozwiązanie. Chrzest w katedrze dowodził, że rodzice Henryka zamieszkiwali gdzieś w jej pobliżu. Potrzebny był łącznik w postaci konkretnej informacji o numeracji domów w Przemyślu. I tym łącznikiem jest według pana Jerzego odnaleziona w Internecie mapa Przemyśla z 1855 r. zawierająca taką aktualną również w roku chrztu Henryka numerację. W mojej ocenie to przekonujący dowód wskazujący, gdzie znajdował się dom państwa Jordanów. To ulica Władycze 17 – wyjaśnia p.Jerzy – Czy istnieje w Przemyślu jakaś instytucja, urząd, organizacja, która mogłaby to sprawdzić i ustalić. Być może wystarczy wywiad środowiskowy, być może żyje jeszcze w ludziach pamięć o tej rodzinie. Mam nadzieję, że patriotyzm lokalny jest wystarczająco silnym motywem oraz że stanowi to również wielką wartość dla lokalnych władz.

Anna Fortuna

fot. Wikimedia Commons