Renia Spiegel. Zginęła na ulicach Przemyśla w wieku 18 lat. Poznajmy jej historię

19 stycznia 2016

W ramach VIII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu będziemy mogli zapoznać się z Pamiętnikiem Reni Spiegel. Zapiski obejmują życie Reni w wojennym Przemyślu niemal do ostatniego dnia życia. Dziewczyna zginęła w przemyskim getcie w wieku osiemnastu lat.

Do zapoznania się z Pamiętnikiem Reni Spiegel będziemy mieli okazję 26 stycznia, o godz.17.30 w Centrum Kulturalnym w Przemyślu, podczas spotkania z jego odkrywcą Tomaszem Magierskim. Pokazany zostanie również spektakl oparty na tekstach pamiętnika.

Renia Spiegel urodziła się w 1924 roku w Uhryńkowcach w powiecie zaleszczyckim w województwie tarnopolskim. Niedługo przed wybuchem II wojny światowej, niemal 15-letnia Renia została zostawiona przez matkę u dziadków w Przemyślu. Zaczyna pisać pamiętnik, w którym osobiste przeżycia, samotność, tęsknota za matką i utraconym światem zderzają się z historią i okrucieństwem wojny. Renia Spiegel poniosła śmierć z ręki Niemca, który, zastrzelił ją na ulicy przemyskiego getta. Jej pamiętnik przetrwał do naszych czasów.

Spotkanie w Przemyślu to jeden z elementów 5 -dniowych uroczystości zorganizowanych w kilkunastu miastach i miejscowościach Podkarpacia w ranach VIII Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.