Czy to nowa moda? Po zdjęcia na Ukrainę, ale bez paszportu

5 maja 2016

Sześć osób przekroczyło nielegalnie granicę na Ukrainę, aby …zrobić sobie zdjęcia

Tylko w ciągu jednego dnia, funkcjonariusze Straży Granicznej z Placówki w Ustrzykach Górnych i Medyce ujawnili łącznie sześć osób (ob. Polski) za nielegalne przekroczenie granicy z Polski na Ukrainę i z powrotem. Osoby te, pomimo widocznych tablic informujących o zakazie przekraczania granicy i zakazie przebywania w pasie drogi granicznej przekroczyły granice tylko po to, aby zrobić sobie zdjęcia przy ukraińskim słupku granicznym. Teraz odpowiedzą za wykroczenie.

W niedzielę, przed południem, funkcjonariusze z Medyki wykorzystując urządzenia optoelektroniczne umieszczone na wieży obserwacyjnej, ujawnili dwoje młodych ludzi, którzy dokonali przekroczenia granicy z Polski na Ukrainę i z powrotem. Zatrzymana przez funkcjonariuszy para – kobieta (24) i mężczyzna (24), przyznali się, że chcieli zrobić sobie pamiątkowe fotki przy ukraińskim słupku granicznym. Oboje zostali ukarani mandatami karnymi.

Kilka godzin później, do podobnego incydentu doszło na wysokości znaku granicznego nr 499. Para turystów zwiedzających Fort w Siedliskach przekroczyła polsko-ukraińską granicę państwową. Jak się okazało, kobieta (33 l.), mieszkanka Łodzi wraz z partnerem (34 l.) mieszkańcem województwa świętokrzyskiego turystycznie przebywali w Przemyślu i zwiedzali fortyfikacje miasta. Przyznali się do nielegalnego przejścia przez granicę państwa, aby zrobić sobie zdjęcia na Ukrainie. Otrzymali mandaty karne w kwocie 100 i 50 zł.

Podobny przypadek odnotowano też w rejonie góry Kińczyk Bukowski w Bieszczadach. Zatrzymana tam para młodych ludzi, zapragnęli zrobić sobie pamiątkową fotografię po stronie ukraińskiej. Przeszli przez zieloną granicę na głębokość 3 m i wrócili z powrotem na stronę polską. Zostali pouczeni o dokonanym wykroczeniu.

Czyny takie stanowią wykroczenie i grozi za nie kara grzywny.