W Przemyślu na wzgórzu zamkowym obchodzono dzień konstytucji 3-go maja [Galeria]

5 maja 2016

Na wzgórzu zamkowym obchodzono 225 rocznicę uchwalenia konstytucji 3-go maja.

Obchody 225 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 -go Maja, w Przemyślu rozpoczęła msza św. w Archikatedrze. W nabożeństwie w intencji Ojczyzny uczestniczyła Kampania Honorowa WP, poczty sztandarowe, Orkiestra i Chór Magnificat.

Dalsze uroczystości odbyły się na Wzgórzu Zamkowym, przy kamieniu pamiątkowym upamiętniającym Konstytucję oraz jej twórców. Tam wysłuchano hymnu państwowego, uroczyście podniesiono flagę, a uczniowie II LO złożyli przyrzeczenie strzeleckie.

Musimy dążyć do tego by Polska była silna, dumna, suwerenna, poważana – podczas uroczystości mówił poseł Marek Rząsa – Polska winna być krajem dla wszystkich Polaków. Państwo musi być na prawdę, musi przewidywać, planować, musi realizować te wielkie zbiorowe plany, które nie mogą być realizowane w ramach indywidualnych inicjatyw.

Do historii Konstytucji w swoim przemówieniu nawiązał poseł Andrzej Matusiewicz- Kiedyś nie było możliwe czczenie tego święta. Jeszcze nie tak dawno, w latach 80 w przemyskich sądach karano, tych którzy występowali na uroczystościach upamiętniających rocznicę Konstytucji 3 -go Maja. Karano ich z przepisu, kto wywołuje niepokój publiczny podlega karze pozbawienia wolności do lat trzech . Jeszcze w 1989 r. kiedy Komitet Obywatelski tutaj organizował, po latach pierwsze uroczystości, jeszcze wtedy ten kamień został oblany czerwoną farbą, a organy ścigania przemyskie nie ustaliły sprawców. Poseł odniósł się również do obecnej sytuacji wokół Konstytucji, dzisiaj niektórzy twierdzą, że tą Konstytucję rządzący łamią. A kiedy jest łamanie Konstytucji ? Kiedy Trybunał Konstytucyjny stwierdzi niezgodność poszczególnych artykułów danej ustawy albo całej ustawy z Konstytucją. Ale czy Trybunał to stwierdził ? Należy też sobie zadać trud żeby sprawdzić ile było wyroków Trybunału Konstytucyjnego w okresie od października 2007 r. do listopada 2015, kiedy stwierdzono niezgodność z Konstytucją uchwalonych ustaw. Było 35 wyroków i to było łamanie Konstytucji. Do Sejmu 29 kwietnia kolejny projekt nowej ustawy konstytucyjnej, który te wszystkie punkty sporne, podnoszone przez opozycję niweluje. Jest to szansa, że ten spór o Trybunał Konstytucyjny i Konstytucję się skończy.

Święto Konstytucji 3 -go Maja, to doskonały czas by zastanowić się nad tym czy nie powinniśmy oczekiwać od naszych parlamentarzystów, od parlamentu RP pochylenia się nad Konstytucją i nadania jej nowego kształtu – mówił prezydent Przemyśla Robert Choma – Dzisiaj w 1050 rocznicę Chrztu Polski mamy prawo oczekiwać by w preambule znalazło się odniesienie do Boga, bo skoro tak szczycimy się naszym ponad tysiącletnim, chrześcijaństwem i zawsze liczymy na pomoc Opatrzności, powinniśmy również do tej Opatrzoności w Konstytucji się odwoływać.

Na zakończenie uroczystości złożono kwiaty, a następnie ze Wzgórza wyruszył rajd rowerowy z okazji tego święta.

Anna Fortuna

no images were found