Czy prezydent Przemyśla Robert Choma zasłużył na podwyżkę?

26 stycznia 2018

Przemyski klub radnych Platformy Obywatelskiej jest przeciwny podwyżce wynagrodzenia jaką otrzymał prezydent miasta. Od stycznia br. włodarz Przemyśla zarabia o 1 tys. 100 zł więcej niż otrzymywał przez trzy ostatnie lata.

Podczas ostatniej grudniowej sesji, przemyscy radni na wniosek sekretarza miasta zagłosowali za podwyżką dla prezydenta Przemyśla Roberta Chomy. Zgodnie z przyjętą uchwałą włodarz miasta od stycznia br. otrzymuje wynagrodzenie w wysokości 8 tys. 738 zł. Podwyżka ta jest wynikiem zmiany zasad wynagradzania pracowników samorządowych.
Ponieważ większość radnych PO była nieobecna na sesji w dniu 28 grudnia 2017 r., teraz klub wystosował oświadczenie negatywnie oceniając podjęcie przez Radą Miejską w Przemyślu uchwały w sprawie ustalenia wynagrodzena prezydenta Miasta.
Według klubu radnych PO prezydent Robert Choma nie zasłużył na podwyżkę.
W naszej opinii podnoszenie uposażenia prezydentowi w obecnej sytuacji ekonomicznej i demograficznej miasta, jest niezasadne i brzmi jak kpina z mieszkańców – czytamy w oświadczeniu.

W 2015 prezydent Przemyśla sam zaproponował dla siebie obniżkę wynagrodzenia i zgłosił projekt uchwały w tej sprawy, który uzyskał poparcie radnych.
Radni PO przypominają, że zmniejszeniu miała ulec także liczba etatów w jednostkach, jak również stanowisk kierowniczych. W styczniu 2015 r. radny PO Wojciech Błachowicz, zaproponował obniżkę diet radnych o 10%. Wniosek ten nie uzyskał jednak poparcia większości.

Oceniając ponad trzyletnią pracę pana prezydenta w tej kadencji warto podkreślić, że jest to okres wyjątkowej, niespotykanej w ostatnich latach stagnacji i bierności. To czas, w którym inwestycje osiągnęły zatrważająco niski poziom. Przemyśl jest miastem, które wyludnia się i ubożeje. Do historii obecna kadencja przejdzie jako czas inwestycji „krawężnikowych”, budowy kolejnych pomników i nadawania nazw skwerom. Koalicja Regia Civitas-PiS, która popiera prezydenta nie potrafi w najmniejszym stopniu wykorzystać sytuacji, w której PiS rządzi zarówno w kraju jak i w województwie, a drugą osobą w państwie jest przemyślanin Marek Kuchciński. Przemyśl nie ma niczego, co mógłby zawdzięczać obecnemu układowi politycznemu. – argumentują radni Platformy Obywatelskiej.

Radni PO twierdzą również, że R.Choma od początku kadencji skupił się na wymianie kadr oraz na zatrudnianiu członków, sympatyków koalicji rządzącej.

Anna Fortuna