Coroczna ukraińska impreza „Noc Kupały” w Przemyślu w ostatniej chwili została odwołana

1 lipca 2016

Stowarzyszenie Kibiców Polonii Przemyśl wystosowało list do prezydenta miasta, w którym sprzeciwia się planowanemu w najbliższą sobotę koncertowi ukraińskiego zespołu. Robert Choma w odpowiedzi zaapelował do Związku Ukraińców w Polsce o odwołanie koncertu grupy Ot Vinta, który ma się odbyć podczas Nocy Iwana Kupały.

W dniu 29 czerwca, Stowarzyszenie Kibiców Polonii Przemyśl „Przemyskie Bractwo” wystosowało list do prezydenta Roberta Chomy, w którym sprzeciwia się planowanemu w najbliższą sobotę, podczas Nocy Iwana Kupały koncertowi zespołu Ot Vinta z Kijowa oraz apeluje o podjęcie kroków zmierzających do jego odwołania. Jak czytamy w liście, lider grupy oraz jego koledzy biorą czynny udział w gloryfikacji OUN-UPA. Świadczyć o tym mogą zdjęcia opublikowane na portalach społecznościowych. Chcemy jednocześnie zaznaczyć, że nie mamy nic przeciwko mniejszości ukraińskiej i jej kulturze. Należy jednak pamiętać iż historie rodzinne wielu Polaków z Podkarpacia związane są z ludobójstwem przez banderowców. Naturalnym więc jest, że widok barw i symboli OUN-UPA rani polskie uczucia patriotyczne.

W odpowiedzi na list, prezydent R.Choma wystosował pismo do Marii Tucka przewodniczącej Związku Ukraińców Polsce, Oddział w Przemyślu, w którym zwraca się o odwołanie koncertu Ot Vinta, a także o zwrócenie uwagi na ewentualne eksponowanie podczas sobotniej imprezy zachowań i przedmiotów symbolizujących skrajny nacjonalizm. Swoje stanowisko włodarz miasto argumentuje tym iż, wartościowe wydarzenie, pielęgnujące tradycyjne obrzędy i kulturę pogranicza polsko-ukraińskiego może stać się miejscem kolejnego konfliktu, a pretekstem będzie występ zespołu Ot Vinta z Kijowa. Lider tej grupy, według powszechnej wiedzy kultywuje postać Stepana Bandery, skrajny ukraiński nacjonalizm i organizację OUN-UPA. Obawiam się, że nawet zwiększona liczba służb zabezpieczających imprezę nie będzie w stanie zapanować nad emocjami.

W ostatniej chwili dowiedzieliśmy się, że Związek Ukraińców w Polsce, Oddział w Przemyślu odwołał imprezę Noc Iwana Kupały. Jak powiedział nam Igor Horkuv decyzja ta została podjęta z obawy przed zamieszkami, do jakich mogłoby dojść w trakcie, a których mniejszość ukraińska boi się po niedzielnych wydarzeniach.

Decyzję tą skomentował także Robert Wróbel z „Przemyskiego Bractwa”, jest mi bardzo przykro z tego powodu, nie chodziło nam o odwołanie Nocy Kupały, a jedynie aby gwiazdą wieczoru podczas tej imprezy nie był zespół, który propaguje banderyzm. Noc Iwana Kupały w Przemyślu odbywa się od wielu lat i nigdy nikt z członków naszego stowarzyszenia nie protestował przeciwko samej imprezie, gdyż odbywała się ona w bardzo przyjemnej atmosferze, niektórzy z nas sami przychodzili zobaczyć jak bawi się mniejszość ukraińska w naszym mieście.

Anna Fortuna