Chciał przewieźć przez granice pojazdy kupione jako odpad

19 lutego 2018

Obywatel Ukrainy próbował przewieźć przez granicę mercedesy kupione w Stanach Zjednoczonych jako odpad. Łączna wartość pojazdów to 250 tys. zł.

Obywatel Ukrainy, kupił w Stanach Zjednoczonych dwa mercedesy, model CLS 250 (r.prod. 2016) oraz model E250 (r. prod. 2014) i sprowadził je do Europy jako pojazdy uszkodzone z przeznaczeniem na złom lub części.

W środę 14 lutego, mężczyzna próbował wywieźć je na Ukrainę przez przejście graniczne w Korczowej.  Funkcjonariusze SG zatrzymali oba pojazdy i skierowali sprawę do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska, który potwierdził, że pojazdy stanowią odpad, który w ogóle nie może być transportowany poza granice krajów OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), czyli również na Ukrainę.
Wartość pojazdów oszacowano na 250 tys. zł.

Obywatel Ukrainy usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa przeciwko ochronie środowiska. Grozi mu za to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ponadto w postępowaniu administracyjnym związanym z naruszeniem przepisów ustawy o ruchu drogowym został ukarany karą 6 tys. zł.

Sprawa została przekazana dalszego prowadzenia do Głównego Inspektora Ochrony Środowiska, który podejmie ostateczne decyzje w sprawie zabezpieczonych samochodów, w tym o ewentualnym ich zwrocie na teren USA.