Cenne ikony przechwycone przez celników z Korczowej

16 lutego 2017

Funkcjonariusze Służby Celnej udaremnili przemyt dwóch ikon na polsko-ukraińskim przejściu granicznym w Korczowej. Malowidła przedstawiają wizerunek Matki Boskiej.

Funkcjonariusze celni znaleźli ikony w trakcie kontroli ukraińskiego autokaru relacji Odessa- Schweinfurt. Obrazy schowane były w jednym z bagaży. Do ich własności nie przyznał się żaden z pasażerów. Zapytany o malowidła kierowca autokaru także nie przyznał się do próby przemytu. Twierdził, że przesyłkę z ikonami przekazała mu nieznana osoba z prośbą o dostarczenie jej do Dusseldorfu.

Jeden w z obrazów przedstawia wizerunek Matki Boskiej, drugi – Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Malowidła mają wymiary ok.: 41 x 60 i 25 x 25 cm.
Ich dokładna wycena i wartość historyczna będzie znana po dokonaniu oceny przez rzeczoznawcę. Obrazy trafiły do magazynu Oddziału Celnego w Korczowej, a przeciwko kierowcy autokaru funkcjonariusze wszczęli postępowanie karne skarbowe.

Aby nie narażać się na konsekwencje karne i móc legalnie wwieźć ikony na teren Unii Europejskiej, osoba planująca przewieźć je przez granicę, powinna dopełnić formalności granicznych, w tym zgłosić ikony do kontroli celnej.