Arcybiskup Józef Michalik chce przejść na emeryturę

16 lipca 2015

Arcybiskup Józef Michalik rezygnuje z funkcji biskupa przemyskiego. W tej sprawie wystosował list do papieża Franciszka.

W najbliższą niedzielę, 19 lipca, w kościołach diecezji przemyskiej zostanie odczytany list arcybiskupa Józefa Michalika informujący o możliwym zakończeniu jego posługi. Ponowiłem w tych dniach prośbę do papieża Franciszka aby zechciał nie przedłużać czasu mojego odejścia z tej odpowiedzialnej misji, która potrzebuje nowego człowieka czytamy we fragmencie tego listu, który opublikował „Gość Niedzielny”. Do podjęcia tej decyzji skłoniły go słowa Pana Jezusa wypowiedziane do zmęczonych apostołów Pójdźcie wy sami osobno, na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco.

Zgodnie z prawem kanonicznym arcybiskup przechodzi na emeryturę w wieku 75 lat, tyle właśnie ukończy przemyski metropolita, ale dopiero w kwietniu 2016 r. Józef Michalik swoją prośbę do papieża Franciszka wystosował już po raz drugi. Pierwsza w roku 2014 nie została przyjęta.

Póki co nie wiadomo kto mógłby zostać nowym metropolitą przemyskim. Prawdopodobnie zmiany nastąpią również w kościele obrządku bizantyjsko – ukraińskiego, którego metropolita bp Jan Martyniak w roku ubiegłym osiągnął wiek emerytalny.