Akcja pod egidą prezydenta Przemyśla – „Nie wyrzucaj jedzenia do śmieci”
Przyłącz się do akcji „Zmień swoje przyzwyczajenia nie wyrzucaj do śmieci jedzenia”.
Prezydent Miasta Przemyśla zachęca do włączenia się do akcji: „Zmień swoje przyzwyczajenia nie wyrzucaj do śmieci jedzenia”. Jej celem jest zmniejszenie ilości odpadów spożywczych znajdujących się w odpadach komunalnych i przemysłowych.
W ramach akcji wyznaczone punkty przyjmować będą produkty żywnościowe, nawet z bardzo krótkim okresem przydatności oraz ziemiopłody.
W Przemyślu produkty żywnościowe można przekazać Centrum Charytatywnemu Caritas, ul.Kapitulna 1, tel. 16 676 90 60.
Przekazywana żywność powinna znajdować się w opakowaniach jednostkowych, nienaruszonych z nieprzekroczonym terminem ważności.
Wykaz produktów, które można przekazać do punktu zbierania: cukier, mąka, makaron, ryż, płatki, kasza, kawa, herbata, zioła suszone (w opakowaniach), sól, groszek konserwowy, kukurydza konserwowa, papryka konserwowa, ogórki kiszone i marynowane, ketchup, musztarda, olej i oliwa z oliwek, konserwy mięsne sterylizowane, konserwy rybne, warzywa i przetwory warzywne konserwowane (w słoikach lub puszkach), zupy w proszku, zupki typu „chińskie”, przyprawa do zup w płynie lub proszku (typu vegeta), przyprawy suszone, kostki rosołowe, kakao rozpuszczalne, sosy w proszku, galaretki, budyń, żelatyna, kisiel, czekolada, słodycze, pieczywo trwałe, suchy groch i sucha fasola, miód, majonez, dżemy, powidła, marmolady, chrzan w słoikach, warzywa suszone, owoce i przetwory owocowe w puszkach i słoikach konserwowane lub karmelizowane, kapusta kiszona i kwaszona w woreczkach, mleko UHT, produkty i przetwory mleczarskie UHT, napoje, soki, wody mineralne, sery, jogurt itp. w opakowaniach jednostkowych przechowywane z zachowaniem zaleceń jak na opakowaniu produktu. Ponadto można przekazać warzywa i owoce surowe (cebula, czosnek, ziemniaki, jabłka, kapusta itp.) bez widocznych śladów psucia .
Inicjatywę podjęli Samorząd Województwa Podkarpackiego, Caritas Diecezji Przemyskiej, Caritas Diecezji Rzeszowskiej, Caritas Diecezji Sandomierskiej oraz Caritas Diecezji Tarnowskiej, a także Bank Żywności, przy współpracy Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.