Żołnierze z Przemyśla na wielkich manewrach Anakonda 2016

17 czerwca 2016

W sobotę 11 czerwca, w Ośrodku Szkolenia Górskiego w Trzciańcu oraz na zaporze wodnej w Solinie odbyły się Regionalne Ćwiczenia Obronne “RĆO” 2016 w ramach Ćwiczeń Anakonda 2016.

Wśród współćwiczących znaleźli się m.in. żołnierze 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, funkcjonariusze Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, służby mundurowe Podkarpacia, a także organizacja proobronna Jednostka Strzelecka „Strzelec” z Rzeszowa i Przemyśla.

Ćwiczenia odbyły się w obecności m. in. Sekretarza Stanu, zastępcy szefa Kancelarii Rady Ministrów Pawła Szrota, Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart, prezydenta Miasta Przemyśla Roberta Chomy, przedstawicieli Ministerstwa Obrony Narodowej – kierownictwa ćwiczenia oraz służb mundurowych, a także władz Związku Strzeleckiego „Strzelec”. W ćwiczeniach uczestniczył również pełnomocnik prezydenta Miasta Przemyśla ds. Obrony Terytorialnej Maciej Jacek Szeremeta.

Ćwiczenia przebiegały w dwóch etapach. Scenariusz ćwiczeń w Trzciańcu zakładał, odbicie magazynów Straży Granicznej opanowanych przez grupę terrorystyczną. Uruchomione zostały w trybie natychmiastowym procedury i w rejon zagrożenia skierowane zostały Siły Zbrojne RP wraz z Obroną Terytorialną w celu wsparcia Straży Granicznej. Drugi scenariusz przebiegał na zaporze wodnej w Solinie. Terroryści próbowali przejąć obiekt w celu przejęcia sterowni i spowodowania zagrożenia przez znaczny upust wody. Sytuacja została opanowana a sprawcy zatrzymani. Do działań na terenie Elektrowni Wodnej w Solinie dołączyły WOPR, GOPR oraz Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.