Znany raper Kolah rozmawiał z przemyską młodzieżą o uzależnieniach

17 grudnia 2017

Raper Mirosław „Kolah” Kolczyk wraz z Andrzejem Jaśtak przed przemyską młodzieżą zaprezentowali artystyczny program profilaktyki uzależnień „Antymina”. Podczas spotkania opowiadali o swoich przejściach z narkotykami, pobycie w więzieniu i wyjściu na prostą.

Czwartkowe spotkanie profilaktyczne z przemyską młodzieżą rozpoczęła asp. Małgorzata Czechowska z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu od krótkiej prezentacji nt. skali zjawiska narkomanii wśród młodzieży naszego regionu oraz odpowiedzialności prawnej z tym związanej.

Głównym punktem wydarzenia był artystyczny program profilaktyki uzależnień „Antymina – nie daj się wysterować na minę!” Jego twórcami i realizatorami są Mirosław „Kolah” Kolczyk – rzeszowski raper oraz jego przyjaciel Andrzej Jaśtak. „Antymina jest innowacyjną formą przekazu informacji na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą tytułowe miny, którymi są narkotyki, dopalacze, alkohol czy kontakt ze światem przestępczym. Realizatorzy projektu opowiadają o własnych doświadczeniach i o trudnej drodze, jaką przeszli – wychodzenia z nałogu, budowania pozytywnych relacji, odnalezienia swojej drogi w życiu, a przede wszystkim siebie. Oprócz otwartej, szczerej i autentycznej postawy artystów dodatkowym narzędziem do kontaktu z młodzieżą jest muzyka rap” (inf. ze strony organizatora).
Jestem bardzo szczęśliwym człowiekiem teraz. Kiedyś zostałem wprowadzony w błąd. Ukształtowało się we mnie myślenie na temat życia, współżycia, używek w taki sposób w taki sposób, że doprowadziło moje życie do miejsc, w których nigdy nie chciałem być, m.in. do więzienia. Byłbym kłamcą i obłudnikiem gdybym powiedział wam, że w narkotykach i alkoholu nie ma żadnej przyjemności. Tam jest jakaś doza przyjemności tylko jest jeszcze druga strona, czyli konsekwencje i tam są rzeczy, o których nie chcesz wiedzieć nawet. Prawda jest taka, że wam wszystko wolno, człowiek ma wolną wolę. (…) Uzależnienie – na początku jesteś na etapie „wszystko mogę” – to prawda, tutaj okazja szuka ciebie. Kiedy człowiek, zwłaszcza młody odkryje uszczęśliwiające działanie alkoholu, to jest bardzo niebezpieczne ponieważ, to będzie kosztowało o wiele więcej niż chciałbyś za to zapłacić. Nagle człowiek znajduje się w innej rzeczywistości – drugi etap – kiedy odkrywa, że już nie jest tak, że wszystko może i okazja szuka jego tylko on zaczyna szukać okazji, bo jest już na etapie „potrzebuję”. Niestety na tym się nie kończy, jest trzeci etap – „muszę”. – mówił Mirosław „Kolah” Kolczyk.

Spotkania profilaktyczno-wychowawcze odbywają się cyklicznie. Pomysł na nie zrodził się 10 lat temu. Wówczas po raz pierwszy przyjechał na nie „Kolah”
Po tym spotkaniu zgłosili się do nas pedagodzy z potrzebą takich spotkań. Jest euorosieroctwo, rodzice wyjeżdżają za granicę, dzieci pozostawione są same sobie i wtedy zaczynają się problemy, takie jak sięganie po narkotyki, chuligaństwo w związku z tym cykl spotkań, które mają im jakby unaocznić problem, ale w sposób bardzo aktywny, chcemy zagrać na ich emocjach. Wydaje mi się, że uchronienie jednego chłopaka, jednej dziewczyny, który zastanowi się zanim po to sięgnie, to jest już nasz sukces. Tak mi dyktuje też moje serce, kocham młodzież i zrobię wszystko aby przeżyli życie szczęśliwie i godnie. Na dzisiejsze spotkanie przyszło około 200 osób, a zapotrzebowanie było na 800. – mówi Halina Ukarmy, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Przemyślu.

Kolejne spotkanie zorganizowane przez Pedagogiczną Bibliotekę w Przemyślu dotyczyć będzie cyberprzemocy.

Spotkanie profilaktyczno-wychowawcze adresowane do uczniów przemyskich szkół podstawowych (kl. VI-VII, gimnazjalne), ponadgimnazjalnych, studentów, nauczycieli zorganizowała Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Józefa Gwalberta Pawlikowskiego w Przemyślu wraz z Prezydentem Miasta Przemyśla.

Anna Fortuna