Zmiany opłat parkingowych w Przemyślu. Czy to możliwe?

21 września 2015

Wszystko wskazuje na to, że nastąpią zmiany dotyczące opłat parkingowych w Przemyślu. Przemyska Kongregacja Kupiecka doszła do porozumienia z władzami Miasta.

W kwietniu, Przemyska Kongregacja Kupiecka podjęła inicjatywę zbiórki podpisów pod obywatelskim projektem uchwały dotyczącej zmian zasad poboru opłat za postój aut w centrum Przemyśla. Kongregacja postulowała obniżenie opłaty za pierwszą godzinę parkowania do 1 zł, zwolnienie z opłat w soboty oraz niewymaganie z opłat od tych kierowców, którzy przedstawiliby paragon z zakupów dokonanych w śródmieściu.

Prowadzono rozmowy z przedstawicielami wszystkich klubów w Radzie Miejskiej. W ich efekcie, we wrześniu z radnymi PiS i Porozumienia dla Przemyśla udało się osiągnąć kompromis. W najbliższy czwartek, na sesji radni będą głosować nad uchwałą, na mocy której nastąpią zmiany w zasadach poboru opłat parkingowych, za pierwszą godzinę kierowcy będą płacić 1 zł, w soboty będą całkowicie zwolnieni z opłat.

Na konferencji prasowej poświęconej temu tematowi, zastępca prezydenta Janusz Hamryszczak przypomniał, że proponowane zmiany są nawiązaniem do umowy koalicyjnej PiS i Porozumienia dla Przemyśla: chcemy zmniejszać, tam gdzie jest to możliwe obciążenia jeśli chodzi o różnego rodzaju formę podatków i opłat, a również stymulować rozwój małej przedsiębiorczości, szczególnie jeśli chodzi o kupców i rzemieślników. Jednocześnie J. Hamryszczak zaapelował, aby z parkingów na Rybim Placu i pozostałych w centrum nie uczynić parkingu stacjonarnego, a żeby wręcz zwiększyć tam rotację. W przyszłości być może uda się zmodernizować parking na Rybim Placu, póki co wstydzi się go sam zastępca prezydenta.

Proponowana ustawa ma służyć nie tylko przedsiębiorcom, ale i mieszkańcom miasta, a także turystom. Jest to również pokazanie, że wspólnymi siłami i pomysłami można coś zdziałać. Mamy nadzieję, że jest to początek pięknej i przyjaznej współpracy Kongregacji Kupieckiej z władzami miasta – podkreślił Błażej Wilk, rzecznik prasowy PKK.

Zmiany w opłatach parkingowych spowodują uszczerbek w budżecie miasta na kwotę około 200 tys. zł.

Anna Fortuna