Zespół zamkowo-parkowy w Krasiczynie na liście Pomników Historii

27 kwietnia 2018

Zespół zamkowo-parkowy w Krasiczynie został wpisany na listę Pomników Historii.

Prezydent RP Andrzej Duda wręczył w piątek w Pałacu Prezydenckim rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii. Chce on aby na 100-lecie odzyskania niepodległości na liście Pomników Historii znalazło się 100 obiektów.

Bardzo dziękuję, że lista Pomników Historii będzie uwzględniała tak ważne i tak bliskie wielu Polakom, tak znane miejsca, które wszyscy podziwiamy  – podkreślił prezydent.
Dziękował za opiekę nad „piękną, zabytkową substancją, nad tymi wielki świadectwami naszej historii, nad tymi wielkimi świadectwami naszych dziejów, czy w ogóle dziejów tych części dzisiejszej Polski, bo przecież nie wszystkie z tych obiektów były zbudowane polskimi rękami” – mówił Andrzej Duda. Wyjaśnił, że choć zrządzeniem losu znajdują się one dziś w granicach Polski, to stanowią bogactwo kultury europejskiej.

Ogromnie się cieszę, że z tym większą radością i z tym większym zainteresowaniem nasi rodacy i turyści z zagranicy będą przybywali, żeby te Państwa perełki w naszej historii, kultury, podziwiać – dodał prezydent.

Nowe obiekty wpisane na listę Pomników Historii:
1. Gdańsk – Twierdza Wisłoujście
2. Koszuty – zespół dworsko-parkowy
3. Krasiczyn – zespół zamkowo-parkowy
4. Kwidzyn – zespół katedralno-zamkowy
5. Lidzbark Warmiński  – zamek biskupów warmińskich
6. Płock – Wzgórze Tumskie
7. Rogalin – zespół pałacowy z ogrodem i parkiem
8. Strzelno – zespół dawnego klasztoru Norbertanek
9. Święta Lipka – sanktuarium pielgrzymkowe
9. Ujazd – ruiny zamku Krzyżtopór

Fot. Wikimedia Commons