Kontrabanda o wartości ponad miliona złotych zatrzymana na przejściu granicznym w Korczowej

27 kwietnia 2018

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej ujawnili kontrabandę o wartości ponad 1 miliona złotych. Nielegalny towar znajdował się w ciężarówce przekraczającej polsko-ukraińskie przejście graniczne w Korczowej.

38-letni kierowca ukraińskiej ciężarówki przewoził towar w postaci ośmiu bel z papierem używanym w produkcji tektur. Towar został zgłoszony do procedury tranzytu i miał trafić do odbiorcy w jednym z krajów UE.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej z Oddziału Celnego w Korczowej sprawdzili przewożony ładunek i podjęli decyzję o prześwietleniu ciężarówki urządzeniem RTG, a następnie przeprowadzili rewizję naczepy.

Podczas kontroli okazało się, że w pięciu belach z papierem znajdują się papierosy produkcji zagranicznej bez polskich znaków akcyzy. Rozładunek i dotarcie do kontrabandy okazało się bardzo pracochłonne i wymagało dużego wysiłku fizycznego.  Każda z bel o wymiarach 2,5 metra x 1,5 metra ważyła 2,5 tony.

Funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej wykryli w ciężarówce łącznie 76 870 paczek papierosów, których rynkową wartość szacuje się na ponad milion zł.
Gdyby papierosy trafiły do czarnorynkowej sprzedaży na terenie Polski, Skarb Państwa straciłby ponad 1,7 mln złotych z tyt. nieuiszczonych należności celno-podatkowych.

Funkcjonariusze Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego wszczęli postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu, rekwirując nielegalny towar i ciężarówkę. Aktualnie trwają ustalenia skąd pochodziły papierosy i kto miał być ich faktycznym odbiorcą.
Za przemyt takiej ilości papierosów grozi kara pozbawienia wolności nawet do 10 lat.

Fot. KAS