Żegnali smog, zwiedzając Przemyśl

25 kwietnia 2018

Dzieci i młodzież z przemyskich szkół pożegnały smog, a przy okazji poznawały piękne zakątki Przemyśla. Kilkadziesiąt osób wzięło udział w I Złazie „Żegnamy Smog”, który odbył się w sobotę 21 kwietnia.

Nadejście wiosny to dobry czas, by na dobre pożegnać szkodliwy dla zdrowia smog. Dlatego Polski Komitet Zwalczania Raka wraz ze Szpitalem Wojewódzkim im. Św. Ojca Pio w Przemyślu, I LO im. Juliusza Słowackiego w Przemyślu oraz Przemyskim Stowarzyszeniem Przyjaciół Dobrego Wojaka Szwejka, przy wsparciu Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej w Przemyślu oraz Fundacji Kresowe Centrum Nauki i Rozwoju „Perła Galicji” i Polskiego Czerwonego Krzyża, zorganizowały złaz, który był symbolicznym przepędzeniem smogu z naszego miasta. Na zaproszenie organizatorów odpowiedziało około 50 osób – uczniów z różnych szkół Przemyśla, którzy przyszli z nauczycielami, a także uczestnicy indywidualni. Uczniowie przygotowali specjalne transparenty z antysmogowymi hasłami. Wszyscy otrzymali także pamiątkowe plakietki. Rajd prowadził przewodnik terenowy i członek Przemyskiego Stowarzyszenia Dobrego Wojaka Szwejka – Mariusz Bednarz.

Złaz był połączony ze zwiedzaniem Przemyśla. Uczestnicy zobaczyli Przemyskie Podziemia, przeszli XVII-wiecznym kolektorem sanitarnym na Rynek, a potem ulicami Fredry i Katedralną przed Zamek Kazimierzowski. Przez Park Miejski wyszli na Zniesienie, by dojść na Kopiec Tatarski. Tam nastąpiło napełnienie kolorowych baloników czystym powietrzem. Finał złazu odbył się w amfiteatrze na Zniesieniu. Na pokaz udzielania pierwszej pomocy zaprosili ratownicy medyczni Polskiego Czerwonego Krzyża, odbył się też konkurs na temat smogu, którego zwycięzcy otrzymali nagrody przekazane przez MPEC. Każdy uczestnik mógł też liczyć na wodę i poczęstunek ufundowany przez Szpital Wojewódzki.

Pogoda sprzyjała wędrowaniu i zwiedzaniu. Złaz cieszył się zainteresowaniem, więc pierwsza jego edycja na pewno nie będzie ostatnią! A 8 września odbędzie się kolejna edycja Biegu „Wyganiamy Raka”, który także organizuje Polski Komitet Zwalczania Raka Oddział Podkarpacki.