Zbiórka pieniędzy w szkołach dla Caritasu. Radny żąda wyjaśnień

8 kwietnia 2019

„Szanowny Panie Prezydencie, w związku z sytuacją jaka miała miejsce w jednej ze szkół podstawowych podległych miastu na prośbę rodziców (…) zwracam się z prośbą o zajęcie stanowiska oraz wystąpienie do tutejszej Rzymskokatolickiej Kurii Metropolitalnej (…) jak również zwrócenie uwagi dyrektorom szkół podstawowych na zaistniały problem”- tak zaczyna się interpelacja radnego Pawła Zastrowskiego skierowana do prezydenta Wojciecha Bakuna. O co dokładnie chodzi radnemu?

Okazuje się, że według relacji P. Zastrowskiego, w jednej z przemyskich podstawówek na lekcjach religii rozdaje się uczniom tekturowe skarbonki, które dzieci mają zanieść do domu, a potem – po napełnieniu pieniędzmi – zwrócić katechecie. Na zdjęciach widać, że na skarbonkach jest napis: Zrezygnuj w Wielkim Poście z jakiejś przyjemności i złóż ofiarę do skarbonki. Twój dar pomoże starszym.

Już sam taki sposób kwestowania wywołał wątpliwości radnego, ale Zastrowski ujawnił jeszcze jeden fakt związany ze zbiórką pieniędzy. Otóż, wg radnego, katecheta miał obiecać dzieciom, które przyniosą pieniądze w skarbonkach wystawienie ,,szóstek” z religii, czyli najwyższych ocen jakie można otrzymać w szkole.

Zastrowski zwraca uwagę, że taka sytuacja jest wysoce niewychowawcza, gdyż może w dzieciach budować przekonanie, że ocenę można kupić za pieniądze. Ponadto zdaniem radnego sam pomysł by rozdawać do domów skarbonki na pieniądze może powodować, że dzieci z biedniejszych rodzin poczują się gorzej niż te z domów zasobniejszych – dochodziłoby tu do pewnej ,,stygmatyzacji” biedniejszych uczniów.

Radny twierdzi, że sytuacja ze zbiórką za oceny ma miejsce nie pierwszy raz i zapowiada dalsze kroki mające wyjaśnić sprawę.

Z informacji jakie pozyskał z innych źródeł Portal Przemyski wynika, że opisane praktyki mogły mieć miejsce w co najmniej dwóch przemyskich szkołach podstawowych.

Akcja Caritasu ,,Jałmużna Wielkopostna” odbywa się po raz 24. i ma charakter ogólnopolski. Oprócz Caritas Kościoła Katolickiego w akcji uczestniczy Eleos Kościoła Prawosławnego , a także diakonie kościołów ewangelickich.

 

Zdj. www.caritas.pl