Pierwsze rozstrzygnięcia w wyborach osiedlowych

7 kwietnia 2019

W marcu publikowaliśmy terminarz wyborów do rad osiedli. Odbyły się już pierwsze z zaplanowanych wyborów.

Czytaj także: www.portalprzemyski.pl/twoje-osiedle-w-twoich-rekach

Stare Miasto ,,zdobyła” Anna Grad- Mizgała, działaczka Podkarpackich Rebeliantów, znana z akcji i happeningów zwróconych przeciwko Prawu i Sprawiedliwości. Grad-Mizgała była kandydatką z listy Koalicji Obywatelskiej w wyborach samorządowych, mandatu jednak nie zdobyła, mimo bardzo dużej ilości głosów jakie padły na jej kandydaturę. Teraz jej start zakończył się sukcesem.

Na osiedlu Salezjańskim nie było większych niespodzianek. To teren, na którym mocną pozycję ma tradycyjnie radny Maciej Kamiński z PiS – uzyskał tam znakomity wynik w wyborach do rady miejskiej. I właśnie kandydatka wspierana przez Kamińskiego – Halina Kasyan – została wybrana na przewodniczącą zarządu osiedla. Halina Kasyan związana jest z przemyską edukacją, a politycznie sytuowana jest jako zwolenniczka Prawa i Sprawiedliwości. Do zarządu osiedla weszli m. in. Maciej Kamiński i były radny Janusz Łukasiewicz.

Przy okazji wyborów na ,,Salezjańskim” pojawiły się zastrzeżenia co do sposobu prowadzenia głosowania. Popierający Koalicję Obywatelską zwracali uwagę, że radny Kamiński przyprowadził na zebranie wyborcze zwolenników, którzy mieli na kartkach wypisane nazwiska, na które mają głosować. O ile, według opinii obserwatorów zebrania, nie zostało naruszone prawo, to ta praktyka ich zdaniem sprowadziła wybory do swoistej farsy.

Osiedle Kmiecie to bastion działaczy związanych z KUKIZ’15 pod wodzą radnego Marcina Kowalskiego. I tu obyło się bez niespodzianki – przy wysokiej frekwencji na przewodniczącego został wybrany Michał Tabisz, a do zarządu trafił także dotychczasowy szef osiedla Marcin Kowalski. Na wyborach pojawili się prezydent W. Bakun, jego zastępca B. Świeży i przewodnicząca rady miejskiej Ewa Sawicka.

,,Kukizowcy” wygrali także wybory na osiedlu ,,Kopernika”. Szefem osiedla został tam, kojarzony z ekipą obecnego prezydenta, Grzegorz Panek.

Wybory na osiedlu Łukasińskiego odbyły się przy bardzo dużej frekwencji, a stanowisko przewodniczącej utrzymała Krystyna Makara, zdobywając 107 głosów na 109. głosujących. W zebraniu wziął udział -jest mieszkańcem tego osiedla – wicemarszałek województwa Piotr Pilch, który wykorzystał okazję i przedstawił osiągnięcia swej partii w Przemyślu. Na zebraniu pojawili się także, na czele z Ewą Sawicką, radni miejscy: Monika Różycka, Grażyna Stojak, Bogumiła Nowak, Paweł Zastrowski i Dariusz Lasek.

Kolejne wybory odbędą się już 23 kwietnia, a głosować w nich będą mieszkańcy osiedla ,,Lwowska”.