Zawodowa Straż Pożarna w Przemyślu obchodziła swój jubileusz 150 -lecia [Galeria zdjęć]

3 czerwca 2015

Przemyska Straż Ogniowa była pierwszą, która powstała na terenie obecnego województwa podkarpackiego. W minioną sobotę świętując Dzień Strażaka uczczono 150 -lecie istnienia Zawodowej Straży Pożarnej w Przemyślu.

Tegoroczne Wojewódzkie Obchody Dnia Strażaka połączono z 150 -leciem Zawodowej Straży Pożarnej w Przemyślu. W uroczystościach wzięli udział samorządowcy, zaproszeni goście, a także kompanie reprezentacyjne, poczty sztandarowe służb mundurowych z Przemyśla i powiatu, Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej.

Podczas głównych uroczystości, które odbyły się na Rynku Starego Miasta wręczono odznaczenia oraz awanse. Za swoją wieloletnią działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu uhonorowano „Złotym Znakiem Związku OSP” oraz Medalem Honorowym im.J. Tuliszkowskiego. Z okazji jubileuszu ufundowano okolicznościową tablicę. Podczas swoich przemówień zaproszeni goście dziękowali strażakom za ich służbę oraz życzyli bezpiecznych kolejnych akcji.

Straż Ogniowa Miejska w Przemyślu została utworzona w 1865 r. i była to pierwsza formacja zawodowa powołana do walki z pożarami na terenie Podkarpacia. Zatrudniano w niej wówczas 6 popierów, którzy mieli chronić 8 560 mieszkańców miasta. W 1871 r. do pomocy tej formacji powołano Towarzystwo Ochotniczej Straży Pożarnej, której naczelnikiem został wcześniejszy burmistrz Przemyśla Ignacy Frankowski.

Straż Ogniowa rozwijała się wraz z miastem, a jej siedziba mieściła się przy ul.Wodnej. Od 1905 r. użytkowano również wieżę zegarową przy ul.Władycze, która pełniła funkcję punktu obserwacyjnego.

Przed II wojną światową w Przemyślu funkcjonowały : Straż Pożarna Miejska, Ochotnicza Straż Pożarna Miejska, Ochotnicza Straż Pożarna Kolejowa.

W roku 1957 rozpoczęto budowę nowej strażnicy przy ul.Kopernika. W 1957 r. w wyniku reformy administracyjnej kraju zostało utworzone województwo przemyskie, a wraz z nim powstała Komenda Województwa Straży Pożarnej w Przemyślu, której podlegały Komendy Rejonowe. W 1999 r. w miejscu zniesionej komendy wojewódzkiej i rejonowej PSP w Przemyślu utworzono Komendę Miejską PSP.

Anna Fortuna

[Not a valid template]