Zatrzymano grupę organizującą nielegalne przerzuty ludzi

22 listopada 2014

Zatrzymano 26 osób podejrzewanych o organizowanie nielegalnej migracji. Do rozbicia grupy doprowadzili funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

W dniu 19 listopada, przeprowadzono równocześnie na terenie 6 krajów ( Polski, Czech, Finlandii, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii ) operację „Common Action Day”. W wyniku przeprowadzonej akcji zatrzymano 26 osób podejrzewanych o organizowanie przerzutów nielegalnych imigrantów narodowości wietnamskiej do Polski i innych krajów UE oraz 15 nielegalnych migrantów. Operację przeprowadzono pod nadzorem Europolu i Europejskiej Jednostki Współpracy Sądowej „Eurojust”.

Rozpracowanie grupy przestępczej zajęło 2 lata, jako pierwsi na jej trop wpadli funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG w Przemyślu. Na początku ustalono, że w okolicach Warszawy i Wólki Kosowskiej działa 3 obywateli Wietnamu, którzy zajmują się organizowaniem nielegalnej migracji. W Wietnamie grupa organizowała chętnym do migracji paszporty, a następnie odbierała ich na lotnisku w Moskwie. Następnie w zamknięciu, w odosobnionych miejscach czekali na dalszy przerzut, który był uzależniony od zapłaty dla organizatorów, gdy ci otrzymali pieniądze wypuszczali imigrantów na wolność w Polsce lub też w innym kraju Europy Zachodniej.

Za przerzut jednej osoby organizatorzy pobierali opłaty w wysokości 15 tys. dolarów – z Wietnamu do Polski, 10 tys. dolarów – z Rosji do Polski, 11 tys. dolarów – z Rosji do Niemiec i tysiąc dolarów – z Polski do Niemiec.Grupa działająca na terenie Polski ściśle współpracowała z grupami działającymi na terenie innych krajów.

W dniu 19 listopada dokonano 37 przeszukań, podczas których zabezpieczono 1 750 krzaków konopi indyjskich o wartości ponad 1,5 mln euro.

W przeprowadzonych działań na terenie Polski poza funkcjonariuszami Bieszczadzkiego Oddziału SG wzięli też udział funkcjonariusze Zarządu Operacyjno – Śledczego KG SG oraz oddziałów SG Nadwiślańskiego, Nadodrzańskiego i Śląsko – Małopolskiego. Zatrzymali oni 8 podejrzanych i zabezpieczyli dowody mające znaczenie dla trwającego śledztwa ( laptopy, telefony komórkowe, paszporty).