Zatrzymano dwie rodziny imigrantów

9 stycznia 2018

Funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali dwie rodziny imigrantów z czwórką dzieci. Najmłodsze z dzieci miało 7 miesięcy.

W sobotę, 6 stycznia, tuż nad ranem, wspólny patrol funkcjonariuszy z Placówki Straży Granicznej w Lubaczowie i Policji zaobserwował idącą od granicy państwa grupę osób. Imigrantów zatrzymano w pobliżu miejscowości Budomierz.

W ośmioosobowej grupie było dwie rodziny z czworgiem dzieci. Najmłodsze z nich miało 7 m-cy, a pozostałe: 2, 11, 14 lat. Rodziny były dobrze przygotowane do podróży. Miały odzież i obuwie na zmianę, nawigację telefoniczna, kompas oraz znaczą ilość gotówki I kosztowności. Jak wyjaśnili, celem ich podróży było dotarcie do Niemiec gdzie chcieli na stałe się osiedlić. – informuje mjr SG Elżbieta Pikor, rzecznik prasowy BiOSG.

Cudzoziemców przewieziono do Placówki SG w Lubaczowie. Dzieci były w dobrym stanie zdrowia, ale wychłodzone i głodne. Na miejscu imigranci otrzymali ciepły posiłek i napoje, a dzieci słodycze.

8 stycznia, zgodnie z umową o readmisji, imigrantów przekazano z powrotem na Ukrainę.
W bieżącym roku to pierwszy przypadek zatrzymania przez Straż Graniczną na Podkarpaciu nielegalnych imigrantów. W 2017 r.  na tzw. zielonej granicy państwa zatrzymano 105 osób.

Fot. BiOSG