Nie zgłosili do kontroli granicznej znacznych środków płatniczych

9 stycznia 2018

Podczas kontroli podróżnych na przejściach  granicznych w Budomierzu, Medyce i Krościenku, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej ujawnili niezgłoszone do kontroli znaczne ilości krajowych i zagranicznych środków płatniczych. Największą kwotę 330 tys. zł, 77 tys. funtów brytyjskich oraz ponad 115 tys. koron szwedzkich przewoził obywatel Ukrainy.

W piątek 5 stycznia, 45-letni obywatel Ukrainy przekraczał polsko-ukraińską granicę w Budomierzu. W jego bagażu funkcjonariusze KAS wykryli 330 tys. złotych, 77 tys. funtów brytyjskich oraz ponad 116 tys. koron szwedzkich.  Przeciwko mężczyźnie wszczęte zostało postępowanie karne skarbowe a na poczet grożącej kary zabezpieczona został kwota 15 tys. złotych.

Dzień wcześniej granicę w Krościenku przekraczał obywatel Ukrainy, który także nie złożył deklaracji dewizowej. W jego pojeździe ujawniono ponad 195 tys. złotych.  Za niedopełnienie obowiązku dokonania zgłoszenia środków płatniczych podróżny ukarany został mandatem w wysokości 4 tys. złotych.

Na przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze KAS wykryli w osobowym mercedesie 100 tys. złotych. Gotówka schowana była za jednym z paneli, a  przewożący pieniądze 36-letni mężczyzna tłumaczył, że pieniądze przeznaczone na zakup samochodu dostawczego ukrył dla bezpieczeństwa. Mężczyzna otrzymał mandat w wysokości 4 tys. złotych.