Zabytkowe przedmioty zatrzymane na przejściu granicznym w Korczowej

17 sierpnia 2016

Na przejściu granicznym w Korczowej celnicy zatrzymali 36 zabytkowych przedmiotów. Wśród nich były monety, banknoty oraz malowany na drewnie obraz.

W dniu 15 sierpnia na przejście graniczne w Korczowej wjechał ukraiński autokar, którym podróżowały 42 osoby. W bagażu obywatela Stanów Zjednoczonych funkcjonariusze Służby Celnej wykryli przedmioty o charakterze zabytkowym, które nie zostały zgłoszone do kontroli. Wśród nich były monety – najstarsza z 1772 r., banknoty – korony austriackie z 1902 oraz malowany na drewnie obraz przedstawiający wizerunek Matki Bożej z dzieciątkiem.

41-letni mężczyzna wyjaśnił celnikom, że przedmioty kupił we lwowskim antykwariacie za kwotę około 400 zł. Przedmioty nabył dla siebie i nie wiedział, że na granicy będzie miał objąć je odpowiednią procedura celną.

Wszystkie zakwestionowane przedmioty trafiły do magazynu Oddziału Celnego w Korczowej. Dokładna opinia co do charakteru zatrzymanych przedmiotów a także ich wartość będzie znana po ocenie dokonanej przez biegłych w trakcie toczącego się postępowania.