“Za Polskę bez komunistów” – Przemyśl uczcił pamięć o Żołnierzach Wyklętych

04/03/2017
4119 Views

Przemyśl uczcił pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Tegoroczne społeczne uroczystości odbyły się pod hasłem “Za Polskę bez komunistów”.

Społeczne obchody Dnia Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się w Przemyślu w dniu 28 lutego od mszy św. w kościele oo.Franciszkanów. Następnie przy Pomniku w hołdzie żołnierzom Armii Krajowej złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

W tym roku w sposób szczególny chcieliśmy się skupić na Żołnierzach Wyklętych z terenu rzeszowszczyzny, a także Przemyśla, Jarosławia i Dobromila. Zależało nam na tym aby ich sylwetki pokazać pod kątem wartości jakie wyznawali oraz motywów kierujących nimi do tego by walczyć o Polskę bez komunistów – mówi Marek Kulpa członek Związku oraz inicjator obchodów w Przemyślu – Z perspektywy lat widać, że żołnierze wyklęci mieli rację – na tym polega ich zwycięstwo. Dziś wracają do pamięci zbiorowej.

Czwartkowe spotkanie w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej rozpoczęto od wyświetlenia trzeciej części filmu “Kadry” w reż. Jerzego Zalewskiego. Po projekcji historyk Andrzej Romaniak z Muzeum w Sanoku przybliżył postać budzącą do dnia dzisiejszego kontrowersje Antoniego Żubryda (1918-1946). Urodził się w Sanoku, wraz z Pułkiem Piechoty Dzieci Lwowskich walczył w obronie Warszawy. Jesienią 1939 r. uciekł z niemieckiej niewoli i wrócił do Sanoka. Schwytany przy próbie przejścia granicy niemiecko-sowieckiej w 1940 r. podjął współpracę z sowieckim wywiadem. Z tego też powodu rok później został aresztowany przez gestapo i skazany na karę śmierci. Ponoć uciekł prowadzony na egzekucję i związał się z AK. W 1945 r. zapadła decyzja o zwolnieniu Żubryda z resortu. Nim jednak do tego doszło, razem z niektórymi pracownikami urzędu uwolnił część aresztowanych i przeszedł do podziemia. Dość szybko udało mu się podporządkować okoliczne poakowskie grupy partyzanckie i stworzyć ponad 100-osobowe zgrupowanie, które przybrało nazwę Samodzielny Batalion Operacyjny Narodowych Sił Zbrojnych. Jego oddział był najaktywniejszym polskim zgrupowaniem antykomunistycznej partyzantki w Bieszczadach i w Beskidzie Niskim, cieszącym się poparciem miejscowej ludności.

Byli to ludzie niezłomni, ideowcy, którzy nigdy nie poszli na współpracę z komunistami – powiedział A.Romaniak. Losy żołnierzy wywodzących się z obozu narodowego z terenów Rzeszowszczyzny i Ziemi Przemyskiej zaprezentował w piątek 3 lutego, pracownik rzeszowskiego oddziału IPN Krzysztof Kaczmarski.

Stronnictwo Narodowe i Podziemie Narodowe w Przemyślu jest jeszcze tematem mało znanym, mało przebadanym. Tradycje Ruchu Narodowego w Przemyślu sięgają ostatniej dekady XIX w. Okres ich złożonej aktywności przypada na lata po przewrocie majowym. Obóz narodowy powstawał w opozycji wobec władz sanacyjnych. W 1926 r. w naszym mieście zostało założone Zrzeszenie Młodzieży Narodowej, które przystąpiło do utworzonego przez Romana Dmowskiego Obozu Wielkiej Polski.

Kochani koledzy, piszę do Was tych kilka słów, może już ostatnich. Ja wpadłem do więzienia, za co? Za kochaną Ojczyznę, za kochaną Polskę, prawdziwą, demokratyczną i walczyłem za Nią, ale nie za żydowską i komunistyczną, tylko za demokratyczną. I pewnie tutaj zginę w tych murach, ale przysięgi nie złamię i Wy koledzy nie traćcie ducha, a odzyskamy tą Polskę. Kończę, wasz kolega Czarny – gryps jednego z wyklętych Mieczysława Kocyłowskiego.

Współorganizatorami obchodów było Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej oraz Polskie Towarzystwo Historyczne oddział w Przemyślu.

Anna Fortuna

fot. Ewa Karlik

Inne wiadomości

Przypomniały o 100 -leciu odzyskania praw wyborczych przez Polki [zdjęcia]
Wiadomości
233 views
Wiadomości
233 views

Przypomniały o 100 -leciu odzyskania praw wyborczych przez Polki [zdjęcia]

af - 14/12/2018

W tym roku obchodzimy 100 -lecie odzyskania przez Polki praw wyborczych. O tym wyjątkowym wydarzeniu przypominała mieszkankom naszego miasta europosłanka…

Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza na Ludowy Jarmark Bożonarodzeniowy
Wiadomości
279 views
Wiadomości
279 views

Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza na Ludowy Jarmark Bożonarodzeniowy

af - 14/12/2018

16 grudnia od godziny 13:00 Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza na XVIII Ludowy Jarmark Bożonarodzeniowy. Na kiermaszu swoje rękodzieła związane…

W Przemyślu ruszyła akcja “Wymiana ciepła” – podziel się ubraniami z potrzebującymi
Wiadomości
1907 views
Wiadomości
1907 views

W Przemyślu ruszyła akcja “Wymiana ciepła” – podziel się ubraniami z potrzebującymi

af - 13/12/2018

W Przemyślu rozpoczęła się wyjątkowa akcja "Wymiana ciepła". Potrzebujesz ciepła? Weź sobie ubranie. Chcesz pomóc? Zostaw coś na wieszaku. Akcję…