Za nas inwestycje, dziś dwa konie, skrzynka pocztowa i ułan – konferencja przemyskich polityków Platformy Obywatelskiej

12 lutego 2017

Podczas konferencji zorganizowanej przez Platformę Obywatelską mówiono o przygotowywanym referendum dotyczącym sprzeciwu reformy oświaty, konieczności obrony samorządów oraz o tym, do czego zmierzają rządy PiS.

Jako pierwszy podczas konferencji PO wystąpił poseł Marek Rząsa, kiedyś mówiono Polakom, że Polska jest w ruinie. Teraz, gdy opozycja krzepnie, mówi się, że opozycja jest w ruinie. Nie dajcie sobie państwo wmówić tego przekazu, bo to jest kłamstwo PiS-u. Po raz kolejny jesteśmy w sondażach drugą siłą. Platforma zostawiła Przemyśl z potężnymi inwestycjami, drogami obwodowymi, Zamkiem, klubem garnizonowym, dworcem PKP, wyremontowanymi ulicami. Dzisiaj znakiem rozpoznawczym tej kadencji są dwa konie, skrzynka pocztowa, huzar i ułan.

Radny Wojciech Błachowicz po raz kolejny podkreślił, że to nie Platforma jest odpowiedzialna za zadłużenie Przemyśla. Jeśli miasto faktycznie jest dziś zadłużone i my częściowo w naszych działaniach do tego też przyłożyliśmy rękę, to wszystkie pieniądze, które zostały wydane w Przemyślu widać. Nie były one tak wydatkowane, jak to dzisiaj robi PiS, czyli wydaje tak na prawdę na konsumpcję, co w żaden sposób nie przekłada się na rozwój Polski, a tym bardziej Przemyśla. Liczby mówią same za siebie i pokazują jak wyglądały budżety miasta w poprzedniej kadencji, a jak wyglądają dzisiaj. Wiele inwestycji, które były obiecane w kampanii wyborczej, widać, że nie zostanie zrealizowanych. Nasi oponenci nie wywiążą się z nich i wydaje się, że nawet nie próbują się z tego wytłumaczyć – powinniśmy na to zareagować i reagujemy – mówił Wojciech Błachowicz.

O niewykorzystanych możliwościach przemyskiej strefy ekonomicznej i winieniu za ten stan rzeczy miejscowego samorządu mówił poseł Zdzisław Gawlik. To samorząd jest od tego aby uczynić wszystko żeby na danym terenie pojawiali się inwestorzy. Przemyśl na tym cierpi. Samorząd nie znalazł sposobu na to żeby ulokować pewne typy aktywności, które sprawiłyby, że ludzie znaleźliby tu swoje miejsce, a nie wyjeżdżali stąd – powiedział poseł.

Przewodnicząca klubu radnych PO w Sejmiku Województwa Podkarpackiego Teresa Kubas-Hul nawiązała do strategii rozwoju województwa, pracowaliśmy nad nią jeszcze za poprzedniej kadencji, gdy była inna koalicja. Zauważała ona zróżnicowanie w rozwoju w poszczególnych częściach naszego województwa, a także subregionalne ośrodki wzrostu, takie jak Przemyśl. Strategia jest dobrym dokumentem, ale została oprawiona i postawiona na półce. Jej zapisy kompletnie nie są realizowane. Za obecnej koalicji sejmiku zrealizowane zostały wyłącznie inwestycje już rozpoczęte wcześniej. Nie zaczęto żadnych nowych. Rok 2016 był najgorszym rokiem jeśli chodzi o zaplanowanie i wydatkowanie środków.W historii samorządu województwa tak złego budżetu i wykonania jeszcze nie było.

Bardzo mało konkretnych działań polepszających nasze życie, bardzo dużo destrukcji i chaosu, wpajanie ludziom różnymi metodami strachu, tak scharakteryzował władzę PiS przewodniczący regionu PO Krzysztof Kłak. Przybiera to teraz monstrualną wielkość. Jarosław Kaczyński potrafi wmówić wielu Polakom, że jemu wolno wszystko, bo wygrał wybory. Może łamać ustawy, obsadzać „Misiewiczów” i wynagradzać ich znacznie za wysoko. Nie ma konstytucji, jest tylko Jarosław Kaczyński. Nie ma w Polsce aktualnie demokracji. Dzisiaj chwała Bogu, nie ma jeszcze więźniów politycznych, ale poza tym fundamentalne narzędzia państwa prawa zostały zdemontowane – mówił Krzysztof Kłak.

Anna Fortuna