Z ostatniej chwili! Prezydent Przemyśla Robert Choma ma cofnięty zakaz podróży na Ukrainę

27 stycznia 2017

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy cofnęła 5 -letni zakaz wjazdu na Ukrainę dla prezydenta Przemyśla Roberta Chomy. Informacja nie jest jeszcze oficjalna.

Jak podaje ukraiński portal zaxid.net, zniesienie zakazu wjazdu na Ukrainę dla Roberta Chomy udało się dzięki osobistej interwencji prezydenta Ukrainy Petro Poroszenki. O zakazie prezydent Przemyśla dowiedział się w dniu 17 stycznia, kiedy chciał przekroczyć granicę w Medyce, jadąc do Lwowa, na spotkanie opłatkowo-noworoczne w konsulacie.
Pięcioletni zakaz został wydany przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy, a jego uzasadnieniem był rzekomy „udział Roberta Chomy w działaniach anty-ukraińskich i podżeganie do nienawiści etnicznej”.

W obronie prezydenta Przemyśla stanęły nie tylko środowiska lokalne, ale także MSZ, który domagał się oficjalnych wyjaśnień w tej sprawie od strony ukraińskiej. Wypowiedział się również wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak, podkreślając, że wydanie zakazu źle wpłynie na relacje polsko-ukraińskie będzie miało negatywny wpływ w dalszej współpracy.

Prezydent Przemyśla nie otrzymał jeszcze oficjalnego pisma potwierdzające zniesienie zakazu.