XVI edycja Powiatowego Konkursu Historycznego „Twierdza Przemyśl” rozstrzygnięta [Galeria zdjęć]

25 marca 2017

XVI edycja Powiatowego Konkursu Historycznego „Twierdza Przemyśl” już za nami. Finał odbył się w dniu 23 marca w Przemyskiej Bibliotece Publicznej.
W dniu 16 marca w SP nr 15 w Przemyślu odbyły się eliminacje do XVI edycji Powiatowego Konkursu Historycznego „Twierdza Przemyśl”. Jego ideą jest promowanie wiedzy z okresu I wojny światowej oraz akcentowanie roli jaką odegrała w niej Twierdza Przemyśl. Konkurs ma również kultywować wartości historycznych wśród młodych pokoleń, poszerzenie wiadomości na temat ludności cywilnej oraz żołnierzy i ich życia codziennego z tamtego okresu.
W pierwszym etapie udział wzięło 58 uczestników ze szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z miasta oraz powiatu przemyskiego. Podczas eliminacji uczniowie rozwiązywali test składający się z pytań, map oraz ilustracji. Do finału konkursu zakwalifikowało się 5 uczniów ze szkół podstawowych oraz 5 uczniów szkół gimnazjalnych.

Finaliści w kategorii szkoły podstawowe:
Konopka Łukasz SP nr 5 w Przemyślu
Naporoa Jakub SP nr 14 w Przemyślu
Szymańska Kinga SP nr 14 w Przemyślu
Matwijec Emilia SP w Stubnie
Nasiewicz Tomasz SP w Kaszycach

Finaliści w kategorii szkoły gimnazjalne:
Grabas Sara Gimnazjum w Stubnie
Misiak Klaudiusz Gimnazjum nr 4 w Przemyślu
Jasiński Grzegorz Gimnazjum w Żurawicy
Chanas Kamil Gimnazjum w Grochowcach
Dyrda Michał Gimnazjum I LO

Wszyscy uczestnicy obdarowani zostali wydawnictwem Archiwum Państwowego w Przemyślu pt.”Wojenna skrzynka pocztowa”oraz specjalnie przygotowaną na ten czas limitowaną serią notesów, nawiązującą do wydarzenia.
I to właśnie ci uczniowie zmierzyli się w finale, w dniu 23 marca w Przemyskiej Bibliotece Publicznej. Odpowiadali oni na pytania przygotowane przez jury w składzie: dr Grzegorz Klebowicz, dr Lucjan Fac, mgr inż. Grzegorz Poznański.

Uczestnicy tego etapu konkursu w kategorii szkół podstawowych jak i szkół gimnazjalnych odpowiadali na pytania odnoszące się bezpośrednio do historii przemyskiej twierdzy jak i zagadnienia I wojny światowej, rozpoznawali również i opisywali przygotowane fotografie. Udzielane odpowiedzi ukazały rozległą wiedzę finalistów, czego najlepszym dowodem była konieczna dogrywka w kategorii szkół podstawowych.

Dla wszystkich uczestników przygotowane zostały nagrody, które wręczyli organizatorzy XVI Edycji Powiatowego Konkursu Historycznego „Twierdza Przemyśl”. Dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu Anna Nowak obdarowała również jury konkursu drobnymi upominkami wykonanymi przez Archiwum, w postaci limitowanych notesów oraz zestawów pocztówek nawiązujących do tematyki.

Wyniki finału w kategorii Szkoły Podstawowe:

I miejsce – Jakub Napora SP nr 14 w Przemyślu
II miejsce – Emilia Matwijec SP w Stubnie
III miejsce – Kinga Szymańska SP nr 14 w Przemyślu
Wyróżnienia: Konopka Łukasz SP nr 5 w Przemyślu, Nasiewicz Tomasz SP w Kaszycach

Wyniki finału w kategorii Szkoły Gimnazjalne:

I miejsce – Grzegorz Jasiński Gimnazjum w Żurawicy
II miejsce – Klaudiusz Misiak Gimnazjum nr 4 w Przemyślu
III miejsce – Kamil Chanas Gimnazjum w Grochowcach
Wyróżnienia: Grabas Sara Gimnazjum w Stubnie, Dyrda Michał Gimnazjum I LO.

Organizatorzy konkursu: Archiwum Państwowe w Przemyślu, SP nr 15 w Przemyślu, Przemyska Biblioteka Publiczna w Przemyślu, Towarzystwo Przyjaciół Nauk w Przemyślu.

Anna Fortuna

no images were found