Wzrasta liczba fałszywych dokumentów wśród obywateli Ukrainy

23 lipca 2018

Na podkarpackich przejściach granicznych funkcjonariusze zatrzymują coraz więcej fałszywych dokumentów, zwłaszcza ukraińskich praw jazdy. Najwięcej w Korczowej i Medyce.

17 lipca funkcjonariusze Straży Granicznej z przejścia granicznego w Korczowej, w trakcie kontroli na wjazd do Polski 23-letniego ob. Ukrainy, ujawnili podrobione prawo jazdy. Mężczyzna, mając orzeczony w swoim kraju zakaz prowadzenia pojazdów kupił sobie nowy dokument, który do złudzenia przypominała oryginał.

Dzień wcześniej, na przejściu granicznym w Budomierzu, zatrzymano 29-letni ob. Ukrainy, który deklarował wjazd do UE w celu podjęcia pracy jako kierowca samochodu. W trakcie kontroli dokumentów funkcjonariusze ujawnili, że jego prawo jazdy jest fałszywe. Mężczyzna przyznał się do podrobienia dokumentu, twierdząc, że chciał pracować w UE jako zawodowy kierowca.

Obywatel Ukrainy opuszczający Polskę przez przejście graniczne w Korczowej miał przerobione ubezpieczenie OC zielona karta. Mężczyzna, odręcznie przerobił sobie datę ważności ubezpieczenia, aby przedłużyć obowiązywanie polisy i uniknąc kary.

Od początku tego roku na podkarpackich przejściach granicznych funkcjonariusze Straży Granicznej ujawnili ponad 120 fałszywych praw jazdy. W  porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku jest to 3,5-krotny wzrost. Ujawniono także ponad 80 fałszywych dowodów rejestracyjnych i 40 ubezpieczeń OC.

Najwięcej zatrzymań fałszywych dokumentów podróży ma miejsce w drogowych przejściach granicznych w Korczowej i Medyce.