Nieudane próby przemytu broni

23 lipca 2018

Obywatel Ukrainy nie posiadając wymaganych zezwoleń przewoził przez granicę pistolet i amunicję.

W środę, 18 lipca br. na polsko-ukraińskim przejściu granicznym Medyka- Szeginie. Funkcjonariusze KAS i Straży Granicznej prowadzili wspólne działania kontrolne w zakresie przeciwdziałania nielegalnemu przewozowi przez granicę broni i amunicji. Do kontroli wytypowali m.in. toyotę na ukraińskich numerach rejestracyjnych, którą podróżowali 42- letni mężczyzna i 34- letnia kobieta.
Podczas rewizji pojazdu okazało się, że w podłokietniku samochodu oraz  bagażu mężczyzny, znajduje się pistolet oraz 3 szt. amunicji.

Mężczyzna nie zgłosił broni i amunicji do kontroli. Nie posiadał także wymaganych dokumentów uprawniających do ich legalnego przywozu na teren Polski.  Podróżny został zatrzymany przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, którzy prowadzą dalsze czynności w tej sprawie.

Z Prokuraturą Rejonową w Przemyślu uzgodniono zastosowanie wobec kierowcy karę 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 2 lat a także przepadek dowodów rzeczowych w postaci pistoletu marki SCHMEISSER kal. 9mm wraz z magazynkiem oraz trzema sztukami amunicji o kalibrze 9mm.

Dwa dni wcześniej, na terenie przejścia granicznego w Medyce, funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej zatrzymali 35 szt. amunicji, kal. 9 mm, którą bez odpowiednich dokumentów próbował wwieźć do Polski obywatel Ukrainy.

Niespełna miesiąc wcześniej zatrzymano także 25- letniego mężczyznę, który bez wymaganych pozwoleń próbował przewieźć do Polski pistolet hukowy oraz 40 szt. amunicji kal. 9 mm.

Fot. KAS