Wystawę malarstwa artystów z państw Grupy Wyszehradzkiej otwarta w przemyskim muzeum [Galeria zdjęć]
W Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej można oglądać 1. Międzynarodową Wystawę Malarstwa Grupy Wyszehradzkiej „VISEGRAD4ART”. Ekspozycja została zorganizowana z inicjatywy Kancelarii Sejmu i Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu.
Wystawa „VISEGRAD4ART”, to 100 prac 20 artystów z Polski, Czech, Węgier i Słowacji.
Zorganizowanie tej wystawy ma swój głęboki historyczny kontekst. Wynika on nie tylko z faktu, że przez ubiegłe stulecia Przemyśl był miastem, którego obywatelami byli obok Polaków, Żydów, Ukraińców również Węgrzy, Czesi i Słowacy. Przeszło 100 lat temu Przemyśl jako jedna z największych Twierdz z I wojny światowej był miastem, gdzie synowie tych narodów, ale też wielu innych służąc w armiach austro-węgierskich poświęcali swoje zdrowie i życie w walkach, które pochłonęły tutaj ponad 80 tys. ofiar. Dzisiaj zamiast karabinów i armat króluje sztaluga i pędzel. Sztuka stała się orężem walki o przetrwanie wszystkich humanistycznych wartości, które łączą, pozwalają obalać mury i granice, a jednocześnie budować porozumienie i zrozumienie. – powiedział podczas otwarcia wystawy dyrektor MZNP Jan Jarosz.
Pierwsza Międzynarodowa Wystawa Malarstwa Państw Grupy Wyszehradzkiej – VISEGRAD4ART jest próbą analizy aktualnej kondycji współczesnego malarstwa tej części Europy. „Painting Rediscovery” próbuje ponownie odkryć, odnaleźć malarstwo, analizując jego siłę, prawdę jego przesłania w dynamicznie zmiennej sytuacji jednoczącej się Europy. Ten istotny ferment ma bez wątpienia aspekty kreatywne, które trzeba zauważyć, próbować określić, zdefiniować. Odkrywanie na nowo malarstwa, nowe malarstwo – to część wielkiego procesu zmian, którego jesteśmy świadkami. To, co przyniesie jutro, definiuje się już dzisiaj. – mówi Janusz J. Cywicki – kurator projektu.
Patronat nad wystawą objął marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, który był obecny podczas jej otwarcia.
Grupa Wyszehradzka to nie tylko współpraca polityczna i gospodarcza. Powinniśmy razem działać także w sferze kultury. Z perspektywy parlamentarnej uznaliśmy, że powinniśmy służyć ludziom kultury i twórcom, zachęcać ich, by udowadniali, że nasze kraje podobną mentalność, o czym świadczą dzieje Wyszehradu, a więc razem łatwiej nam działać, myśląc o przyszłości – przekonywał marszałek – Wystawa znakomita. Artyści, kuratorzy przedstawili kontakt człowieka z człowiekiem ponad granicami, mentalnościowy, ścieranie się czy poszukiwanie nowych form wrażliwości.
Ekspozycja została zorganizowana z inicjatywy Kancelarii Sejmu i Galerii Sztuki Współczesnej w Przemyślu. Można ją obejrzeć do 30 sierpnia 2017 r.
Anna Fortuna
no images were found