Wystawa poświęcona rodzinie ratującej Żydów w przemyskim Centrum Kulturalnym

14 marca 2016

W dniu 21 marca Centrum Kulturalne w Przemyśla przyłączy się do organizacji uroczystości uświetniających otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów na Podkarpaciu im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Muzeum powstało we wsi Markowa na Podkarpaciu, gdzie 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów oraz ukrywających ich Józefa Ulmę i będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię. Zabili też szóstkę dzieci Ulmów. Celem muzeum jest upamiętnienie, a także upowszechnienie wiedzy o Polakach, którzy podczas okupacji niemieckiej – mimo grożącej kary śmierci – pomagali ludności żydowskiej skazanej przez III Rzeszę na zagładę. Jego oficjalne otwarcie nastąpi 17 marca z udziałem Pana Andrzeja Dudy Prezydenta RP.

W programie przemyskich uroczystości o godz. 10.00 spektakl teatralny „DZIENNIK RENI SPIEGEL” w wykonaniu Grupy Teatralnej „Garderoba” w sali widowiskowej CK, o 17.30 w Galerii „Stara Kręgielnia” otwarcie wystawy fotografii „MIASTECZKO BEŁZ” autorstwa Jacka Szwica oraz o godz. 18.00 w Klubie „Piwnice” recital Lwowskiej Kapeli Podwórkowej „Ta Joj” pt. „CZY ZNACIE WY MORYCA”.

Wstęp wolny.