Milion sztuk papierosów zatrzymali w ciągu tygodnia podkarpaccy celnicy

14 marca 2016

Funkcjonariusze podkarpackiej Służby Celnej w ciągu ostatniego tygodnia zapobiegli wprowadzeniu do nielegalnego obrotu ponad miliona sztuk papierosów bez polskich znaków akcyzy. Zwalczając ten proceder wszczęli pół tysiąca spraw karnych i wystawili 75 mandatów na pond 33 tys. złotych.

Rynkowa wartość papierosów zatrzymanych w ciągu ubiegłego tygodnia szacowana jest na blisko 700 tys. złotych.

W nocy 9/9 marca podczas kontroli 3 samochodów, funkcjonariusze Oddział Celnego w Budomierzu zatrzymali ponad 22 tys. szt. papierosów. W pojazdach wykonano specjalne skrytki konstrukcyjne do przewozu kontrabandy, dlatego do wszczętych spraw karnych Służba Celna zatrzymała nie tylko papierosy, ale także samochody, w których je przemycano.

Z kolei wieczorem 9 marca na przejściu granicznym w Medyce, funkcjonariusze Służby Celnej z pomocą psa Rege dotarli do ponad 19 tys. szt papierosów ukrytych w samochodzie osobowym marki Volkswagen. Do towaru ukrytego m.in. w dachu, siedzeniach czy drzwiach, przyznał się kierowca pojazdu.

W dniu 12 marca z kontrabandą wpadła także 21-letnia obywatelka Ukrainy, która w zbiorniku paliwa samochodu osobowego marki Toyota przewoziła ponad 24 tys. sztuk papierosów.

Wykrycie ponad 5 tys. sztuk papierosów to z kolei wynik kontroli autokaru relacji Kijów-Praga, który nocą 12/13 marca przekraczał granicę w Korczowej. Papierosy zostały zatrzymane u 2 pasażerów autokaru. Podczas kontroli okazało się także, że jedna z tych osób przewozi bez zgłoszenia celnego ponad 11 kg nieoszlifowanego bursztynu.

Gdyby zatrzymane w ciągu ubiegłego tygodnia papierosy udało się wprowadzić na czarny rynek, Skarb Państwa straciłby ponad milin złotych z tyt. nieuiszczonego cła i podatków.