Wyroki dla grupy przestępczej rozpracowanej przez BiOSG i CBŚP z Przemyśla

11 maja 2018

Sąd Okręgowy w Przemyślu wydał wyroki skazujące wobec 9 członków międzynarodowej grupy przestępczej rozpracowanej w latach 2015-2017 przez funkcjonariuszy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej i CBŚP z Przemyśla.

W połowie 2014 r. funkcjonariusze SG z Medyki ustalili, że mieszkaniec miejscowości pod Przemyślem zorganizował sieć osób, które na jego zlecenie przemycały papierosy z Ukrainy do Polski, a następnie dystrybuowały je w głąb kraju i dalej do Niemiec. Trzon grupy stanowili mieszkańcy woj. podkarpackiego, a kierował nimi 28-letni mieszkaniec podprzemyskiej miejscowości. Grupę tworzyło dziewięć osób.

Proceder polegał na tym, że organizator grupy zamawiał papierosy u polskich pośredników z miejscowości położonej tuż przy granicy z Ukrainą. Następnie, ci kontaktowali się ze swoimi pośrednikami na Ukrainie. Na tej podstawie, rezydujące na Ukrainie osoby zlecały innym przemyt papierosów przez granice. Dalej, towar trafiał do „dziupli” po polskiej stronie, a następnie wskazani członkowie grupy, transportowali duże partie papierosów głównie do odbiorców z woj. lubuskiego, gdzie prawdopodobnie papierosy dostarczano także do Niemiec.

Grupa przestępcza w okresie od kwietnia 2014 roku do marca 2015 roku wprowadziła do obrotu co najmniej 174 210 paczek papierosów bez znaków skarbowych akcyzy RP, czym uszczupliła Skarb Państwa na samym tylko podatku akcyzowym kwotą 2, 6 mln zł.
W dniu 26 kwietnia 2018 r. Sąd Okręgowy w Przemyślu, na podstawie materiałów śledczych, wydał wyroki skazujące wobec 9 członków tej grupy.

Wobec organizatora grupy przestępczej Sąd wydał wyrok półtora roku bezwzględnego pozbawienia  wolności oraz grzywnę w wysokości 10 tys. zł. Pięciu najbardziej zaangażowanych członków grupy otrzymało od pół do jednego roku bezwzględnego pozbawienia wolności oraz karę grzywny. Wobec czterech osób Sąd zastosował grzywnę oraz karę jednego roku pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem wykonania kary na okres próby trzech lat. Ponadto, wobec wszystkich oskarżonych, Sąd orzekł środek krany w postaci ściągnięcia równowartości przepadku papierosów będących przedmiotem nielegalnego obrotu na łączną kwotę ponad 330 tys. zł.

Wyrok nie jest prawomocny.