Wymyślić miasto na nowo. Trwają spotkania ws. funduszy norweskich
W budynku magistratu odbywają się spotkania zespołów koncepcyjnych, pracujących nad pomysłami, które pozwoliłyby skutecznie aplikować o fundusze norweskie. Jak już sygnalizowaliśmy, Przemyśl może zdobyć nawet 45 milionów złotych na program rozwojowy, jednak potrzebny jest niebanalny, całościowy pomysł, który zachwyci komisję oceniającą wniosek.
Przemyśl stara się fundusze norweskie
Podczas ostatniego spotkania zespołu kulturowego, uczestnicy mieli okazję przedstawić swoje spojrzenie na sprawę. Pojawiło się sporo konkretnych pomysłów, ale najwięcej miejsca poświęcono szukaniu naczelnej idei, wokół której będzie organizowany przyszły rozwój miasta. A czasu jest mało-gotowy pomysł musi być przygotowany do października, o ile poważnie się myśli o wielkich pieniądzach ze Skandynawii.
Wymagania są proste, ale jakże trudne do zrealizowania-trzeba znaleźć taki ,,patent” na miasto, który ujmie w sobie zagadnienia społeczne, gospodarcze i kulturowe, generując zrównoważony, trwały rozwój Przemyśla. Skandynawowie wykładają pieniądze, ale oczekują spójnej wizji i projektu odwracającego negatywne tendencje demograficzne i społeczne.
Jak zatrzymać marginalizację Przemyśla? Jeden z dyskutantów zauważył, że miasto trzeba wymyślić na nowo. Inne głosy podkreślały konieczność oparcia sukcesu miasta na festiwalach, tradycjach związanych z militarnym dziedzictwem, a także na promowaniu nowego wizerunku Przemyśla jako miasta otwartego, łączącego kultury, i którego symbolicznym znakiem firmowym stałby się odrestaurowany most kolejowy. Oczywiście, pozornie sprzeczne pomysły można ująć w jedną całość, ale nie jest to łatwe zadanie.
Być może któryś z Czytelników Portalu Przemyskiego wie jak uzdrowić miasto. Chętnie opublikujemy na naszych łamach ciekawe pomysły.
biw