Wybierz się na spacer nową ścieżką wokół Wioski Fantasy [Galeria]

24 lutego 2015

Wiosna tuż tuż, pora więc porzucić leżakowanie pod kocykiem przed telewizją i wyruszyć na łono natury. Większość z nas zapewne była już w Wiosce Fantasy w Kuńkowcach, ale nieliczni mieli okazję przejść się ścieżką ekologiczno-kulturową wokół osady.

Ścieżka ekologiczno-kulturowa Ogrodziska powstała dzięki Stowarzyszeniu na Rzecz Rozwoju Ziemi Przemyskiej, którzy utworzyli trasę o długości 2200 m okrążającą wzgórze forteczne. Podczas 45 minutowego spaceru, który rozpoczyna się przy samej Wiosce Fantasy napotkamy 8 przystanków ukazujących ciekawostki przyrodnicze i historyczne tego terenu.

Pierwszy przystanek, to „Historyczny cmentarz”, w którym zostali pochowani mieszkańcy Kuńkowiec, którzy pod koniec XIX w zmarli na epidemię cholery. Choroba ta pochłonęła ponad 40 mln ofiar, a jej bakteria w ziemi miże przetrwać około 50 lat. Drugi przystanek, to”Oczko wodne” będące siedliskiem i miejscem rozrodu chronionych gatunków płazów, tj. nimfa stawowa, husarz władca, ropucha szara. Trzecim punktem na terenie trasy jest Fort VIII Łętownia, na terenie którego obecnie przeprowadzane są prace renowacyjne. Kolejne przystanki, to „Kwitnący bluszcz”, „Pomnik przyrody”. Szóstym przystankiem na trasie jest „Miejsce pamięci ofiar faszyzmu”. W latach 1941-42 w tym miejscu rozstrzeliwano Żydów, zginęło tam około 70 osób. Po wojnie zwłoki ekshumowano i przeniesiono na cmentarz żydowski, a w roku1975 dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń młodzież z Kuńkowiec zrzeszona w kole ZSMW zbudowała w tym miejscu obelisk z tablicą. Ostatnie dwa punkty, to „Kłokoczka południowa” i „Naturalna sukcesja leśna”.

A na koniec warto zaglądnąć do samej Wioski Fantasy i zobaczyć co się w niej zmieniło.

Anna Fortuna

[Not a valid template]