Włoskie Chivasso zostało miastem partnerskim Przemyśla
Włoskie Chivasso zostało nowym miastem partnerskim Przemyśla. W dniu dzisiejszym uroczyście podpisano umowę.
Na ostatniej sesji Rady Miejskiej w Przemyślu podjęto uchwałę w sprawie podjęcia współpracy między miastem Chivasso we Włoszech a miastem Przemyśl. A w dniu dzisiejszym nastąpiło uroczyste podpisanie umowy dotyczącej tej współpracy. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządu polskiego oraz włoskiego miasta tj.: burmistrz Chivasso Libero Ciuffreda, wiceburmistrz Massimo Corcione, a także konsul honorowy RP w Turynie Ulrico Leiss de Leimburg.
Punktem wyjścia do wizyty i współpracy z Przemyślem jest m.in. istnienie w mieście Chivasso obozu jeńców z armii austro – węgierskiej i niemieckiej narodowości polskiej, z których następnie formowana była armia gen. Hallera. Przez obóz Mandria di Chivasso przeszło ponad 20 tys. żołnierzy od grudnia 1918 roku do zamknięcia obozu w czerwcu 1919 – stanowili oni ok. 1/3 wojska polskiego we Francji pod dowództwem generała Hallera. Pobyt polskich żołnierzy został zapamiętany przez mieszkańców Chivasso i dla podkreślenia tych wydarzeń tamtejsza Rada Miasta postanowiła nadać jednej z ulic imię Żołnierzy Polskich.
W Pikulicach, w obozie jeńców Włosi bardzo mocno wspierani byli przez tamtejszą naszą społeczność. Jest to także przedmiotem badań ze strony włoskiej. Tradycja wspólnego oręża jest bardzo aktualne. Historycznie rzecz ujmując dzieło współpracy przygotowali nasi poprzednicy, my zaś jako ich potomkowie jesteśmy winny współczesności kontynuowanie tego co dobre wyrosło z naszej wspólnej historii, ale także w przyszłości kontynuować te zadania, o których mówiliśmy. To współpraca przede wszystkim młodzieży, wspólne poznawanie swojej kultury, nawiązywanie kontaktów gospodarczych i partnerskich – powiedział prezydent Przemyśla Robert Choma – Nie odległość dzieli, a rzeczywista chęć lub niechęć do bycia ze sobą. Obie strony rozmawiały także o możliwych inwestycjach, dystrybucji środków.
Do tej historii polskich żołnierzy nawiązał burmistrz Libero Ciuffreda, przywołując wciąż silną pamięć o ich obecności w Chivasso. Więzi pomiędzy naszą społecznością, a włoską są silne, mocne. Miejscowa Polonia co roku spotyka się, aby wspomnieć tych, którzy nie przeżyli, ale spotyka się nie tylko po to, aby wspominać przeszłość, ale także po to, aby spoglądać w przyszłość – powiedział burmistrz – To co włoskim żołnierzom przydarzyło się w trakcie II wojny światowej tutaj w Pikulicach, to jest coś podobnego co przydarzyło się Polakom w Chivasso. Ci żołnierze przyczynili się do tego, że dzisiejszy związek między nami miastami staje się czymś konkretnym.
W tej wspólnej historii znajduje więc podstawę do bliskiej współpracy, na której chciałby żeby najwięcej skorzystała młodzież włoska i polska, a będzie to wstęp do dalszej wymiany wiedzy, a także współpracy gospodarczej.
Włoscy goście będą przebywać w Przemyślu od 2 do 5 marca i w tym czasie zapoznają się z ofertą gospodarczą, turystyczną i kulturalną Przemyśla, złożą również wiązanki kwiatów na cmentarzu jeńców włoskich.
Chivasso zostało dziesiątym miastem partnerskim Przemyśla.