Właściwości czosnku niedźwiedziego – zobacz, dlaczego warto się nim zainteresować

30 lipca 2019

Łagodny i słodki w smaku czosnek niedźwiedzi pasuje do wielu dań, a przy tym zaskakuje swoimi właściwości leczniczymi. Roślina jest skarbnicą związków siarki, które wspomagają pracę układu sercowo-naczyniowego, a także skutecznie zwalczają bakterie i wirusy. Jak działa czosnek niedźwiedzi? Jakie jest jego zastosowanie?

Czosnek niedźwiedzi – występowanie

Czosnek niedźwiedzi rośnie w całej Europie. W Polsce głównie uprawia się go w Karpatach, Sudetach i na Pogórzu. Bardzo obficie występuje również na Pojezierzu Suwalskim i w Puszczy Białowieskiej. Obecnie roślina lecznicza jest objęta częściową ochroną. Mimo tego zalicza się do grupy roślin uprawnych – najwięcej upraw tej rośliny jest we Francji i w Niemczech.

Właściwości lecznicze czosnku niedźwiedziego

Moda na ekologię i zdrowy styl życia sprawia, że coraz częściej zwracamy uwagę na to, jakie zioła i rośliny przyprawowe stosujemy w naszej codziennej diecie. Jedną z nich jest czosnek niedźwiedzi, który stanowi bogactwo witaminy A, C i E, minerałów (siarki, manganu, żelaza i selenu). Liście i kwiaty czosnku niedźwiedziego zawierają również aminokwasy, flawonoidy i fitoncydy, które pobudzają krążenie krwi i hamują rozwój wirusów w organizmie.

Czosnek niedźwiedzi jest łagodny i słodki w smaku, ale również posiada wiele właściwości leczniczych. Roślina działa przeciwbakteryjnie i przeciwgrzybiczo, a zawarte w niej substancje pomagają obniżyć poziom szkodliwego cholesterolu. Ponadto wykazuje działanie przeciwgorączkowe, dzięki czemu będzie skutecznym lekarstwem na przeziębienie. Spożywanie liści czosnku w okresie wiosennym wspomaga pracę układu pokarmowego i wzmacnia nasz organizm.

Dzięki dużej zawartości związków siarki roślina chroni organizm przed działaniem wolnych rodników i zwalcza komórki nowotworowe. Będzie też pomocna w leczeniu schorzeń reumatycznych, gdyż ma pozytywny wpływ na rozwój chrząstek stawowych i ich regenerację. W dodatku posiada właściwości przeciwzapalne – łagodzi dolegliwości narządów ruchu.

Zastosowanie czosnku niedźwiedziego

Wszystkie części rośliny leczniczej są jadalne. Kwiaty czosnku niedźwiedziego mogą być wykorzystywane jako dodatek do sałatek, zup czy twarogów. Zbierane przed kwitnieniem liście czosnku można zjeść na surowo lub ugotować – bardzo dobrze smakują w połączeniu z serem żółtym lub jajkami. Wystarczy ugotować jajka na twardo, a ser zetrzeć na tarce, po czym dodać posiekane liście czosnku niedźwiedziego i śmietanę.

Jak przechowywać czosnek niedźwiedzi?

Termin ważności czosnku niedźwiedziego jest bardzo krótki, dlatego warto zadbać o jego odpowiednie przechowywanie. Najlepszym sposobem jest mrożenie liści posiekanych lub w całości. Możliwe jest też przygotowanie pesto lub zalanie liści oliwą, umieszczenie ich w pojemnikach i przechowywanie w lodówce.

Ryzyko zatrucia

Czosnek niedźwiedzi jest bezpieczny dla naszego organizmu. Mimo tego istnieje ryzyko zatrucia gatunkami (np. liśćmi konwalii majowej), które wyglądem przypominają czosnek niedźwiedzi. W związku z tym nie poleca się zbierania tej dziko rosnącej rośliny w pobliskich lasach.

Czosnek niedźwiedzi – warunki uprawy

Cebulki i nasiona tej rośliny dostępne są w wielu sklepach ogrodniczych, co pozwala na jej uprawę w przydomowym ogródku. Jest to o tyle ważne, że czosnek jest objęty częściową ochroną i bez odpowiedniego pozwolenia nie możemy go pozyskać w lasów.

Czosnek niedźwiedzi nie jest trudny w uprawy, gdyż jest odporny na niskie temperatury i nie wymaga stosowania zabiegów pielęgnacyjnych oprócz odchwaszczania i podlewania. Roślina preferuje stanowiska półcieniste lub cieniste. Bardzo dobrze będzie czuła się na glebie żyznej i wilgotnej o obojętnym odczynie pH.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule fajnyogrod.pl/porady/czosnek-niedzwiedzi-zastosowanie-i-uprawa-w-warunkach-domowych-_rosliny-ogrodowe/.

 

Artykuł sponsorowany.