Wielki przemyt egzotycznych zwierząt. Boa, pytony i warany [ZDJĘCIA].

23 września 2019

Polscy celnicy wykryli przemyt 166. okazów żywych zwierząt na przejściu granicznym w Korczowej. Przemytnicy przewozili zwierzęta w styropianowych pojemnikach i plastikowych workach i pudełkach. Jak poważna była to próba przemytu, świadczy kwota na jaką wstępnie wyceniono wartość żywej kontrabandy-50 tys. euro.

Zwierzęta wykryto w busie, którym podróżowało 7. obywateli Ukrainy. Celnicy po ujawnieniu żywego bagażu zwrócili się o pomoc w identyfikacji gatunków do pracowników ogrodu zoologicznego w Zamościu. Specjaliści  zidentyfikowali aż 116 zwierząt objętych Konwencją Waszyngtońską. Było to m.in. 69 sztuk pytona królewskiego, 18 pytonów siatkowych, 14 boa dusicieli, 4 warany kolczastoogonowe, a także biczonogi i boa madagaskarskie. 

Funkcjonariusze KAS przekazali zatrzymane zwierzęta do ZOO w Zamościu. Ponieważ kierowca ukraińskiego busa nie posiadał dokumentów uprawniających do przewozu zwierząt objętych Konwencją Waszyngtońską, grozi mu wyrok karny i pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Konwencja Waszyngtońska czyli CITES (od ang. Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora), to międzynarodowy akt prawny ograniczający międzynarodowy handel różnymi gatunkami roślin i zwierząt oraz wytworzonymi z nich produktami. Głównym celem Konwencji jest redukcja lub całkowita eliminacja handlu okazami gatunków, które są zagrożone wyginięciem.

 zdj.KAS