Przemyska ,,udarówka” doceniona.

22 września 2019

Przemyski szpital wojewódzki im. Ojca Pio nie ma najlepszej prasy-głośno o nim bywa głównie za sprawą protestów personelu lub raportów NIK-u. Tymczasem okazuje się, że w przemyskiej placówce zachodzą pozytywne zmiany, a wyrazem tego jest docenienie oddziału neurologii szpitala przez organizację walczącą o poprawę jakości leczenia udarów mózgu w Europie.

W ub. czwartek przemyski oddział neurologiczny otrzymał prestiżowe wyróżnienie organizacji Initiative Angels. Organizacja ocenia oddziały szpitalne według kryteriów m.in. skuteczności leczenia i czasu podjęcia działań ratunkowych. Nagrodę odebrała ordynator oddziału lek. med. Ewa Serkis.

Przemyskiemu oddziałowi neurologii z pododdziałem ,,udarówki” udało się w ostatnich latach skrócić czas pomiędzy przybyciem pacjenta a podjęciem realnego leczenia. Stało się tak m.in. za sprawą wprowadzenia dyżuru drugiego lekarza na oddziale. W przypadku udarów mózgu czas ma największe znaczenie-im szybciej pacjent trafi do lekarza tym większe są szanse na uratowanie go, a potem na przywrócenie do normalnego funkcjonowania w codziennym życiu.

Udar mózgu jest trzecią przyczyną śmierci w Polsce. Rocznie w naszym kraju udaru doznaje około 80 tysięcy ludzi. W profilaktyce antyudarowej zalecane jest kontrolowanie ciśnienia tętniczego i poziomu cukru we krwi, aktywny tryb życia oraz unikanie tytoniu i alkoholu. Nie bez znaczenia są czynniki psychologiczne- stres i depresja także zwiększają ryzyko doznania udaru.

O profilaktyce udarów w filmie.

 

zdj.dom. publ. www.wszp.pl