Czy wiecie, że Przemyśl posiadał lotnisko?

4 maja 2014

Przemyśl jest położony na terenie górzystym, który nie bardzo kojarzy się z warunkami do zbudowania lotniska, jak się jednak okazuje, to właśnie tu powstawała historia polskich skrzydeł. W 1918 roku lotnisko pod wsią Hureczko było drugim na terenie Polski.

Powstało ono w 1914r. w okresie działań wojennych . Miasto okrążone przez rosyjskie wojska miało problemy z dostarczeniem poczty czy nawet rozkazów z dowództwa. Rozwiązaniem okazało się zorganizowanie ruchu lotniczego. Z tego miejsca samoloty austriackich i węgierskich pilotów kursowały do Koszyc, czy nawet Krakowa, odbywały się również loty bojowe, czy rozpoznawcze. Ciekawe zdarzenie miało miejsce w sierpniu 1914 roku, kiedy to z wizytą przybył niemiecki sterowiec Schütte Lanz SL II „Liegnitz” o długości 156 metrów. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości nad lotniskiem pojawiły się samoloty z biało-czerwoną szachowniczką. 31 października 1918 roku załoga pod dowództwem Przemyślanina por. pilota Wiktora Robotyckiego dokonała przejęcia lotniska. Przemyscy piloci zapisali się również w kartach historii w okresie 1919-21r. To właśnie stąd odbywały się loty bojowe w wojnie polsko-bolszewickiej. We wrześniu 1939 roku wylądował tu generał Kazimierz Sosnkowski jako świeżo mianowany dowódca Armii Karpaty. W późniejszym czasie lotnisko zostało przejęte przez Rosjan, a w 1941 przez Niemców. Ci ostatni doprowadzili do jego rozbudowy, gdyż startowały stąd samoloty biorące udział w ataku na ZSRR. W wyniku toczących się działań wojennych w 1944 roku lotnisko przejęli ponownie Rosjanie. Od tego momentu stacjonowały na nim eskadry Czechosłowackie. Koniec wojny i nowy układ granic spowodowały, że lotnisko znalazło się tuż przy granicy z ZSRR. Oznaczało to , że startujące lub lądujące samoloty mogły naruszać strefę powietrzną tego państwa. Ten fakt przyczynił się do jego zamknięcia. W latach późniejszych jeszcze parokrotnie organizowano pokazy lotnicze lub zawody modeli latających, jednak miało to sporadyczny charakter.

Obecnie tereny byłego lotniska zostały zamienione w grunty orne. Poznikały ślady dawnej funkcji tego miejsca, hangary zostały zburzone, a pas startowy porósł łanami zbóż. Dziś w tym miejscu lądują jedynie bociany.