Wiec poparcia dla rodziców osób niepełnosprawnych [Galeria zdjęć]

4 czerwca 2018

„Godność, równość i szacunek” – w dniu 26 maja, na przemyskim Rynku odbył się wiec poparcia dla rodziców osób niepełnosprawnych, którzy wówczas protestowali w Sejmie.

Jesteśmy dziś tutaj aby powiedzieć, że częścią społeczeństwa są osoby niepełnosprawne. Aby jako rodzice zatroskani o los swoich dzieci powiedzieć, że musimy zrobić wszystko żeby miały one godne życie. Świadczenia, które otrzymują dorośli niepełnosprawni, to za mało aby mogli godnie żyć. Robimy wszystko aby to ich życie było jak najbardziej społeczne, aby były jak najbardziej samodzielne, na ile tylko to możliwe. Jesteśmy za godnym życiem tych, którzy są bezbronni, bo oni sami nie upomną się. Gdy nas zabraknie, ta część społeczeństwa, którą stanowią nasze dzieci będzie zależna od reszty społeczeństwa. Nasze dzieci też mają mają marzenia, pragnienia. – powiedziała jedna z matek.

Rodzice osób niepełnosprawnych domagają się turnusów rehabilitacyjnych, z których mogliby regularnie korzystać, a także ośrodków kompleksowej rehabilitacji dla dorosłych niepełnosprawnych.

Wśród matek, które zabrały głos na przemyskim rynku, słychać było również i takie głosy: „Jako matka mam cały czas tą obawę co będzie jak mnie zabraknie. Jak moje dziecko poradzi sobie wówczas?”, „Nie chcemy spędzać życia w czterech ścianach, nam też się coś należy.”, „Nasze dzieci też są ludźmi, potrafią kochać, złościć się. Są ludźmi i od ludzi też potrzebują pomocy.”.

13 lat temu nie wiedziałem, nie miałem styczności z dziećmi niepełnosprawnymi, ale jak wszedłem do Ośrodka Wczesnej Interwencji na os. Kmiecie poznałem życie z drugiej strony. Zobaczyłem ile dzieci rodzi się z różnymi dysfunkcjami. Poznałem co to jest śpiąc
co 2 godziny wstawać do dziecka. Wiem co to jest trud codziennego chodzenia na rehabilitację. Wiem co to jest trud codziennego tłumaczenia dziecku, że życie jest inne niż ono sobie wyobraża. Dziś po raz kolejny, my jako rodzice musimy pokazywać władzy, że jesteśmy, że nasze dzieci wymagają dodatkowych środków pomocy na rehabilitację, turnusy rehabilitacyjne. – powiedział tato samotnie wychowujący niepełnosprawną 13 -letnią córkę.

Anna Fortuna

no images were found