Wernisaż Dorocznej Wystawy Klubu Plastyka Nieprofesjonalnego

18 stycznia 2016

Do 31 stycznia, w Centrum Kulturalnym w Przemyślu można oglądać Doroczną Wystawę Klubu Plastyka Nieprofesjonalnego. Wernisaż wystawy był okazją do omówienia ubiegłorocznych poczynań artystów.

W czwartek, 14 stycznia w Galerii „12”, w Centrum Kulturalnym w Przemyślu odbył się wernisaż Dorocznej Wystawy Klubu Plastyka Nieprofesjonalnego. Klub ten obecnie zrzesza około 40 artystów, z czego ponad 20 działa czynnie.

W 1979 roku, z inicjatywy grupy amatorskich plastyków w Przemyślu założono Klub Plastyka Amatora. Głównym celem jego powołania była integracja środowiska plastyków nieprofesjonalnych z terenu naszego miasta oraz całego województwa podkarpackiego. Klub miał także pełnić nad nimi opiekę artystyczną i prezentować ich twórczość. W 1982 r. zrzeszenie zmieniło nazwę na Klub Plastyka Nieprofesjonalnego. W 1998 r. jego prezesem został Leszek Matysiak, który pełni tą funkcję do dnia dzisiejszego. Opiekunem artystów działających przy CK jest Helena Piaskowska. To właśnie ona prowadzi dla nich warsztaty, podczas których szkoląc artystów w różnych technikach dzieli się z nimi swoją wiedzą.

Przez 30 lat istnienia Klubu jego członkowie zorganizowali ponad 50 plenerów plastycznych, których następstwem było kilkadziesiąt wystaw. Artyści ci biorą udział w przeglądach i konkursach plastycznych zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia.

W roku ubiegłym osoby działające w Klubie Plastyka Nieprofesjonalnego uczestniczyły w plenerze malarskim, a kilku z nich w plenerze rzeźbiarskim na terenie Parku Lubomirskich. Ich prace można było obejrzeć podczas licznych wystaw zarówno w naszym mieście jak i poza granicami kraju. W chwili obecnej część ich prac prezentowana jest na wystawie międzynarodowej, polsko – słowacko – węgierskiej. Prawdopodobnie w lutym wystawa ta dotrze do Sanoka, a w okresie letnim do Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu. Prace przemyskich plastyków – amatorów przedstawiono również w Humenne.

W planach na ten rok jest m.in. plener na Węgrzech, wystawy indywidualne oraz klubowa w Gminnym Ośrodku Kultury w Strzyżowie. Klub przy wsparciu naszego CK wystąpił do różnych ośrodków kultury funkcjonujących w regionie aby i z nimi nawiązać współpracę w kwestii wystaw.

Doroczną Wystawę Klubu Plastyka Nieprofesjonalnego można oglądać do 31 stycznia.