Węgierscy goście odwiedzili Twierdzę Przemyśl

22 lipca 2018

Około 300 uczestników z Węgier wzięło udział w nostalgicznej podróży pociągiem Galícia Expressz 2018, który wyruszył z Budapesztu 15 lipca do Krakowa. Wśród nich byli potomkowie żołnierzy biorących udział w walkach podczas I wojny światowej, jak i pasjonaci historii tego okresu. W dniu 17 lipca dotarli oni do Przemyśla.

W przemyskim urzędzie gości przywitał zastępca prezydenta Janusz Hamryszczak oraz przewodniczący Rady Miejskiej Bogusław Zaleszczyk. W obecności członków przemyskich stowarzyszeń i przedstawicieli instytucji rozmawiano o współpracy w dziedzinie turystyki, badań historycznych, a także uporządkowania sprawy pochówków żołnierzy I wojny światowej. Ważnym tematem były także plany wspólnych obchodów 100 – lecia zakończenia Wielkiej Wojny. W składzie delegacji węgierskiej znaleźli się m.in. Adrienne Körmendy Konsul Generalny Republiki Węgierskiej oraz pułkownik Vilmos Kovács  dowódca Instytutu i Muzeum Historii Wojen przy Ministerstwie Obrony Węgier.

W trakcie uroczystości na cmentarzu prezydent Robert Choma powiedział:Twierdza Przemyśl i jej związki z ówczesną historią i dniem dzisiejszym, to z jednej strony olbrzymi bagaż, ofiara ponad 100 000 ludzi, a z drugiej pamięć, którą jesteśmy winni po to, by z przeszłości czerpać to co najważniejsze, mądre i budować jak najlepsze relacje między naszymi narodami. Chciałbym wyrazić głęboką wdzięczność za Państwa obecność, nie tylko dzisiaj i podziękować za olbrzymią sympatię, jaką cieszymy się my Polacy przebywając na Węgrzech.

W trakcie wspólnej modlitwy za zmarłych węgierski i polski kapelan pobłogosławili nowy krzyż drewniany stojący na cmentarzu, a delegacje i pozostali uczestnicy spotkania złożyli wieńce przed tablicą upamiętniającą węgierskich żołnierzy.

Fot. Anna Fortuna