W szpitalu wojewódzkim w Przemyślu odbyły się przesiewowe badania okulistyczne

21 czerwca 2017

W dniu 10 czerwca na terenie Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu w Przychodni Okulistycznej zorganizowana została „Biała Sobota”. W trakcie akcji przebadano 117 osób.

Akcja miała na celu przeprowadzenie badań przesiewowych w kierunku występowania zaćmy i skierowana była do mieszkańców miasta Przemyśla oraz powiatu przemyskiego. Skierowana była do osób powyżej 40 roku życia, u których w ostatnim czasie doszło do pogorszenia widzenia, z obciążeniami genetycznymi rodzinnego występowania zaćmy, chorych na cukrzycę oraz długotrwale leczonych sterydami.

Badana była ostrość widzenia, ciśnienie wewnątrzgałkowe, a następnie przezierność ośrodków optycznych i dno oka . W trakcie procedur medycznych lekarze udzielali szeregu porad, w przypadku odstępstw od normy wyjaśniali dalsze postępowanie. Badania wykonywane były przez lekarzy Oddziału Okulistyki.

Przebadano łącznie 117 pacjentów u których stwierdzono :
• 42 pacjentów- zaćma zaawansowana nadająca się do zabiegu
• 39 pacjentów- zaćma początkowa wymagająca okresowych kontroli w poradni okulistycznej
• 36 pacjentów- nie stwierdzono początku choroby.

U przebadanych pacjentów przeprowadzone badania przesiewowe ukazały inne problemy okulistyczne:
• 3 osoby miały podwyższone ciśnienie w gałce ocznej wymagające przeprowadzenia szczegółowych badań w kierunku występowania jaskry
• 4 osoby z podejrzeniem zwyrodnienia plamki żółtej do dalszej diagnostyki
• 1 osoba z podejrzeniem nowotworu czerniaka błony naczyniowej.

Wszystkim pacjentom wystawiono kartę informacyjną z przeprowadzanych badań przesiewowych oraz adnotacją dla lekarzy rodzinnych na podstawie, której każdy z pacjentów może uzyskać skierowanie na operację zaćmy lub skierowanie do Poradni Okulistycznej w celu dalszego leczenia.